Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Instintare de proprire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Instintare de proprire

Buna ziua, astazi 13.11.2018 am primit de la primarie o instintare de proprire pentru doua amenzi contraventionale din martie respectiv aprilie, anul 2008, adica aproape 10 ani.Amenzile sunt in valoare de 100 lei fiecare. Au dreptul sa ma execute silit pentru amenzi atat de vechi? Ce as putea sa fac in aceasta privinta? Acum 1 an jum, am mai platit o amenda asemanatoare, pentru care mi s-a pus proprire pe cardul de debit si inca doua carduri de cumparaturi ce mi-au fost blocate pana in monentul in care am achitat la primarie amendata iar cu chitanta am fost la banca oentru a-mi debloca cardurile. Ideea e ca amenda pe care am achitat- o atunci era tot asa de veche insa nu am vrit sa ma complic si sa fac contenstatie in privinta acesteia, insa acum e prea de tot. Cand am intrebat la primarie cum e posibil sa ma execute silit pentru o amenda atat de veche , responsabilul de acolo, mi-a comunicat ca au gasit o cale sa inpiedice prescrierea amenzilor la timp pentru a recupera bani. Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez. Va multumesc.
Buna seara,
Puteti contesta popririle prin contestatie la executare, este implinit termenul de prescriptie. Desigur, ar trebui analizate toate particuralitatile cazului dvs. pentru a se putea stabili acest lucru cu certitudine.

Cristat a scris:

Buna ziua, astazi 13.11.2018 am primit de la primarie o instintare de proprire pentru doua amenzi contraventionale din martie respectiv aprilie, anul 2008, adica aproape 10 ani.Amenzile sunt in valoare de 100 lei fiecare. Au dreptul sa ma execute silit pentru amenzi atat de vechi? Ce as putea sa fac in aceasta privinta? Acum 1 an jum, am mai platit o amenda asemanatoare, pentru care mi s-a pus proprire pe cardul de debit si inca doua carduri de cumparaturi ce mi-au fost blocate pana in monentul in care am achitat la primarie amendata iar cu chitanta am fost la banca oentru a-mi debloca cardurile. Ideea e ca amenda pe care am achitat- o atunci era tot asa de veche insa nu am vrit sa ma complic si sa fac contenstatie in privinta acesteia, insa acum e prea de tot. Cand am intrebat la primarie cum e posibil sa ma execute silit pentru o amenda atat de veche , responsabilul de acolo, mi-a comunicat ca au gasit o cale sa inpiedice prescrierea amenzilor la timp pentru a recupera bani. Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez. Va multumesc.