avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Instintare de proprire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Instintare de proprire

Buna ziua, astazi 13.11.2018 am primit de la primarie o instintare de proprire pentru doua amenzi contraventionale din martie respectiv aprilie, anul 2008, adica aproape 10 ani.Amenzile sunt in valoare de 100 lei fiecare. Au dreptul sa ma execute silit pentru amenzi atat de vechi? Ce as putea sa fac in aceasta privinta? Acum 1 an jum, am mai platit o amenda asemanatoare, pentru care mi s-a pus proprire pe cardul de debit si inca doua carduri de cumparaturi ce mi-au fost blocate pana in monentul in care am achitat la primarie amendata iar cu chitanta am fost la banca oentru a-mi debloca cardurile. Ideea e ca amenda pe care am achitat- o atunci era tot asa de veche insa nu am vrit sa ma complic si sa fac contenstatie in privinta acesteia, insa acum e prea de tot. Cand am intrebat la primarie cum e posibil sa ma execute silit pentru o amenda atat de veche , responsabilul de acolo, mi-a comunicat ca au gasit o cale sa inpiedice prescrierea amenzilor la timp pentru a recupera bani. Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: , 20:21, 13 Noiembrie 2018
Buna seara,
Puteti contesta popririle prin contestatie la executare, este implinit termenul de prescriptie. Desigur, ar trebui analizate toate particuralitatile cazului dvs. pentru a se putea stabili acest lucru cu certitudine.

Cristat a scris:

Buna ziua, astazi 13.11.2018 am primit de la primarie o instintare de proprire pentru doua amenzi contraventionale din martie respectiv aprilie, anul 2008, adica aproape 10 ani.Amenzile sunt in valoare de 100 lei fiecare. Au dreptul sa ma execute silit pentru amenzi atat de vechi? Ce as putea sa fac in aceasta privinta? Acum 1 an jum, am mai platit o amenda asemanatoare, pentru care mi s-a pus proprire pe cardul de debit si inca doua carduri de cumparaturi ce mi-au fost blocate pana in monentul in care am achitat la primarie amendata iar cu chitanta am fost la banca oentru a-mi debloca cardurile. Ideea e ca amenda pe care am achitat- o atunci era tot asa de veche insa nu am vrit sa ma complic si sa fac contenstatie in privinta acesteia, insa acum e prea de tot. Cand am intrebat la primarie cum e posibil sa ma execute silit pentru o amenda atat de veche , responsabilul de acolo, mi-a comunicat ca au gasit o cale sa inpiedice prescrierea amenzilor la timp pentru a recupera bani. Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez. Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire persoana fizica pentru neplata amenzi de circulatie drujbex drujbex Buna seara, Ma confrunt cu urmatoarea situatie: am fost executat silit, prin poprire, pentru ca apaream la directia venituri si impozite sector 2 cu niste ... (vezi toată discuția)
Taxe si impozite - deblocare cont anotherone anotherone Buna seara. Am primit o notificare prin care mi s-a pus poprire pe contul bancar. Motivul? Amenda ratb in valoare de 250 lei. Am depus suma respectiva pe ... (vezi toată discuția)
Srl - adresa de infiintare a popririi pe conturile unui furnizor claudia_d claudia_d Buna ziua, Am primit de la primarie (in data de 06.09.2012) o \\"Adresa de infiintare a popririi\\", debitorul este furnizorul spatiului unde noi avem punct ... (vezi toată discuția)