Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Valoare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Valoare pensie

Bună seara,

Ref. o persoană de gen masculin, născută în iulie 1957 avand
stagiul de cotizare: 36 ani 3 luni 8 zile la 01.01.2019 și
punctaj mediu anual acumulat estimat 1,3138 - la 01.01.2019 (fără asimilate)

Vă rog să-mi spuneți care ar fi pensia anticipata respectiv cea de invaliditate gr III/II la data 01.01.2019.
Deci care ar fi mai avantajoasă?
La trecerea de la pensie anticipată la cea de vârstă se vor adăuga perioadele asimilate fără multiplicarea cu coeficientul de majorare al anului respectiv, dar în cazul trecerii de la pensia de invaliditate cum se procedează?

Unde găsesc valorile veniturilor medii pe economie pe 2018?

Mulțumesc mult!
Este avantajoasa pensia de invaliditate.
Se calculeaza ca si cea de limita de varsta si intra in calcul si stagiul asimilat.
Stagiul asimilat parcă se adaugă numai la împlinirea varstei.
Dar punctajul coresp. perioadei asimilate la pensionarea de varstă după pensia de invaliditate se înmulțește cu factorul de corecție sau nu?
Se aplica o singura data la tot stagiul in cazul pensiei de invaliditate.

Cand se aplică coef. de corecție în cazul pensiei de invaliditate, asupra întregului stagiu (stagiu cumulat + stagiu asimilat), la intrarea la pensie de invaliditate sau la trecerea de la aceasta la pensia de vârstă?
La deschiderea drepturilor.