Forum Discuţii juridice Executare silită cont TVA
Discuție deschisă în Executare silită

cont TVA

SC B detine un cont de TVA la banca X. Executorul Y trimite adresa de infiintare poprire la banca. Banca nu vireaza sume din contul de TVA catre exec jud.
Ulterior, SC B vrea sa faca plati din contul de TVA catre un partener de afaceri (platile reprezentand TVA datorate de SC B partenerului....).
Avand in vedere natura/destinatia contului de TVA coroborat cu faptul ca exista si o poprire a unui executor judecatoresc, sumele din contul de TVA pot fi folosite de SC B pentru plata TVA catre partenerul contractual?
Nu mai exista SC din 2012, ci doar S. In fine, nu conteaza. Revenind la problema dvs.: Si TVA-ul la ce baza il calculati si il platiti? Ati prins ideea, nu se poate plati numai TVA sau numai baza. Deci, daca contul pentru baza este blocat, nu puteti utiliza nici contul de TVA.
(intrebarea aceasta ar fi fost mai potrivita in sectiunea de contabilitate, zic si eu)
trandafir2, moderator
Contul de TVA poate fi poprit si de un executor judecatoresc daca, sa zicem, creditorul A are o hotarare pt o creanta compusa din principal + TVA? sau acest cont poate fi poprit doar de organelle fiscal? Art. 16 din OG 23 - "Contul de TVA poate fi executat silit numai pentru plata TVA datorate bugetului de stat, precum şi în baza unor titluri executorii, potrivit legii, pentru TVA aferentă unor achiziţii de bunuri şi/sau servicii." Sintagma "titluri executorii" se refera la orice titlu executoriu sau doar la cele emise de organelle fiscal?
txs
Ce inseamna „txs”? (taxare suplimentara, texas sau ce anume?)