Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... M-am mutat într-un bloc unde conducerea asociației ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

M-am mutat într-un bloc unde conducerea asociației de proprietari este exercitată de administrator, care abuzează grosolan de funcție. Primăria nu ia nicio măsură deși a fost sesizată, poliția nu are competență în acest caz, cui mă pot adresa?

Am achizitionat un imobil in sectorul 6 acum jumatate de an. Pana in momentul achizitionarii am locuit intr-un imobil mai mic in sectorul 3 in care asociatia de proprietari functiona in conformitate cu legea 230/2007 reinnoita prin 196/2018 ( din curiozitate, am citit si eu legea deoarece la baza am studii juridice). In noua asociatie din sectorul 6 nu se respecta nicio lege: nu exista Presedinte, Adunari generale, comitet executiv, cenzor, doar Administrator ( de care nu sunt sigura caci nu prezinta CM). Nu se ia nicio decizie tinand cont de proprietari. Adm nu ofera explicatii la nimic din ce afiseaza la avizier. Si-a infiintat firma de constructii si face lucrari in bloc fara acordul nimanui, iar apoi afiseaza facturi care sunt OBLIGATORII de platit. El ( Administratorul) tine loc si de Presedinte. Sotia lui incaseaza, se cearta cu oamenii ( conform legii, membrii familiei nu au voie ). Cui ma pot adresa pentru a obtine o rezolvare? Ma adresez primariei, Politiei dar totul este la nivel de cereri si atat (nimeni nu face nimic) deoarece am sunat la primaria sector 6 si a zis sa ne descurcam si sa-i cerem acte, sa vorbim cu Presedintele (care nu exista). Politia a spus ca nu se baga. Unde trebuie sa merg pentru a rezolva situatia? Acest administrator tine stampila si nu vrea sa spuna cine este presedinte ( in ce AG a fost ales, din cine este format CE, cine este Cenzorul - toti acestia nu exista cred eu, nu exista acte doveditoare). Problema este ca pe lista de intretinere apar calcule care sunt ilegale - i-am solicitat scris copii dupa facturi, acte. Nimic nu ofera, doar intimideaza prin amenintari

In asteptarea raspunsului dvs
Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Puteți cere direct în Instanță Nulitatea Absolută a convocării (implicit a hotărârilor) Adunărilor Generale din ultimii ani, știind că acestea n-au fost convocate legal (era obligatoriu ca toți proprietarii să fie anunțați pe orice cale), obligația fiind mai ales a președintelui Asociației ... care în cazul dvs. e inexistent !
Dacă Adunările Generale au avut loc înainte de 28.09.2018, invocați Legea nr. 230/2007, art. 24, alin. 3 și mai ales H.G. nr. 1588/2007, art. 14, alin. 5, pe baza căruia am câștigat eu două procese, prin sentințe definitive de Nulitate Absolută a hotărârilor Adunărilor Generale anuale, deoarece „șefii” Asociației noastre n-au dovedit convocarea (anunțarea) TUTUROR celor 458 de proprietari ai A.P.71 pentru Adunările Generale - în ultimii doi ani nici nu s-au obosit să întocmească acel Tabel Nominal Convocator obligatoriu pentru orice Adunare Generală anuală.
Vedeți aici motivarea sentinței date în Instanța de Fond (la Apel a fost aproape identică): [ link extern ]
Si eu m-am mutat in sectorul 6 si am remarcat aspectele semnalate de dumneavoastra. Eu nu ma tem ca vin "racketii" cu toate ca au incercat sa ne amestece intr-un fals conflict. Daca ne unim cei care ne consideram nedreptatiti cu siguranta ca vom restabili normalitatea. Va propun sa ma contactati si sa ne asociem pentru a restabili aceasta normalitate. Va scriu adresa de email ?