avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eliberare duplicat certificat deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eliberare duplicat certificat deces

In situatia in care unul dintre mostenitori detine certificatul de deces si refuza sa il prezinte la notar pentru dezbaterea succesiunii, cum se poate obtine un duplicat?
Notarul ne-a trimis la emitentul certificatului pentru a obtine un duplicat.
Evidenta populatiei din cadrul primariei sustine ca nu poate emite duplicatul decat notarului.
Unde ma pot adresa?
Ultima modificare: Joi, 15 Noiembrie 2018
indignat, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 22:05, 15 Noiembrie 2018
Sa faca notarul o adresa, prin care solicită instituției respective eliberarea unui duplicat.
Buna seara,
Trebuia sa-l declarati pierdut.
Solicitati pentru dezbaterea succesiunii si solicitati o adresa de la notar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune - certificate deces si acte proprietate usernameg usernameg Ce acte sunt necesare pentru a deschide succesiune? Daca nu le am in posesie, cum se pot obtine? Se face cerere la primarie? E vb de succesiunea dupa ... (vezi toată discuția)
Titlu proprietate bella_y bella_y Buna ziua! Va scriu si eu cu o problema.Mama mea este mostenitoarea unui teren impreuna cu un nepot pe un titlu de proprietate lasat de bunica mea adica mama ... (vezi toată discuția)
Procurare acte maria162 maria162 Bună ziua, am intrat de curând în posesia unei moșteniri alături de frații mei. Unul dintre ei deține actele originale ale proprietății moștenite. ... (vezi toată discuția)