Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nota de Lichidare Obligatorie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nota de Lichidare Obligatorie

Daca noul angajator solicita nota de lichidare de la vechiul angajator, sunt obligat sa i-o pun la dispozitie?

Ce fac in situatia in care sunt in continuare angajat la vechiul angajator numai ca pe un program part-time, dar fara a informa noul angajator asupra acestui fapt, trebuie sa-i ofer nota de lichidare?
1. Fisa de lichidare nu este obligatorie, cu exceptia persoanelor care au fost angajate pe functia de gestionar.
Nota de lichidare poate folosi salariatului deoarece aceasta arata datoriile salariatului fata de fostul sau angajator, insa angajarea raspunderii patrimoniale a salariatului fata de angajator se poate stabili in termen de 3 ani de la data nasterii dreptului la actiune.

2. Angajarea la un nou loc de munca nu este condiționata de prezentarea unei fise de lichidare de la fostul angajator.
Multumesc de raspuns.

Nu voi fi angajat pe postul de gestionar, insa noul angajator imi solicita nota de lichidare de la vechiul angajator iar eu nu doresc sa i-o pun la dispozitie. Cum evit aceasta situatie?
Puteti solicita baza legala a solicitarii si sa-i aratati art.29 alin.4 C.mun.