Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Bună ziua! As dori sa întreb și eu cât ar trebui sa plătească soțul meu pensie alimentara pentru un minor dintr-o căsnicie anterioara, cu mențiunea ca el mai are un minor în căsnicia actuala. Salariul lui este minimum pe economie! Mulțumesc!
Buna ziua,
Cand intretinerea este datorata de parinte, ea se stabileste pana la o patrime din venitul sau lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii si o jumătate pentru 3 sau mai multi copii.
Buna seara,
1/6 din salariul minim pe economie pentru fiecare minor.
1235 fiind salariu minim, rezulta ca fiecare copil va primi cate 206 lei.
Daca va putea da mai mult nu ar strica.