Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Acord de nedivulgare a informatiilor si de ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Acord de nedivulgare a informatiilor si de confidentialitate

Este sigur sa semnez cu cineva un Acord de nedivulgare a informatiilor si de confidentialitate ? adica ce se poate intampla daca divulga sau fura informatiile? este vorba despre o inventie care nu este inca patentata. Multumesc anticipat
mai intai ca nimic nu e sigur 100%
parerea mea e ca e mai simplu ca titularul inventiei sa depuna cererea de patent mai intai, asta ca sa fie sigur ca inventia e patentabila si isi mai asigura si prioritatea.
acordurile de confidentialitate se incheie de regula pe informatii nepatentabile.
adriandimitriu, utilizator
Ce se intampla daca vreau sa pun in aplicare inventia in afara Europei? trebuie sa o patentez si acolo? sau este sufieicient ca am facut demersurile in Romania?
Brevetul înregistrat în România e protejat doar în România. Dacă vreți în UE, există Oficiul European de Brevete. Și așa mai departe. Protecția este costisitoare.
adriandimitriu, utilizator
In UE revine oricum ma ieftina o inregistrare la OEB decat 27 inregistrari la cele 27 de oficine de brevete si patente ale celor 27 state membre.
Se pare ca nu faceti diferentierea intre termenii de brevet si patent.
Bineanteles ca aveti tot interesul sa PATENTATI inventia in tara in care vreti sa produceti rezultatul inventiei.
Demos, utilizator
brevetul si patentul (daca e vorba de inventii/ inovatii) au aceeasi semnificatie. e posibil ca in functie de tara sa existe mici diferente, insa daca tarile sunt membre WIPO, lucrurile se armonizeaza.. patentul e termen strain, la noi se cheama brevet