Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cumul contraventie si infractiune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cumul contraventie si infractiune?

In cazul in care o persoana trece cu masina print-un loc interzis , adica nu respecta un indicator si in acelasi timp comite si o infractiune ( fiind baut la volan) .. primeste si amenda contraventionala? Cele 2 se cumuleaza? Fapta fiind o infractiune .. sau ori e una ori e alta?
Fiind două fapte diferite veti primi doua sancțiuni.
Deci, va primi amenda contraventionala si apoi va incepe urmarirea penala cu privire la fapta sa?
Pentru fapta ce constituie contravenție veți primi amenda sau avertisment, iar pentru cea care constituie infracțiune veți primi eventual o condamnare sau o amânare a aplicării pedepsei.
Pentru infractiune poate fi condamnat penal.
S-a aplicat amenda contravențională si pentru ca a condus în stare de ebrietate?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
S-a aplicat amenda contravențională când s-a condus pe interzis. Citiți mai cu atenție comentariul meu!