Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Folosire casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Folosire casa de marcat

Buna seara!
Suntem o asociatie sportivă( baschet,tenis,fotbal)si ,de curand, am achizitionat si înregistrat la anaf o casa de marcat!
Avem o problema,deoarece nu ne poate lămuri nimeni ,cum se procedeaza( am intrebat un expert contabil ,precum si la anaf)! Unii spun ca trebuie tastata casa de marcat la fiecare sfarsit de zi,pe *0*,iar altii spun ca se tastează doar atunci când se fac incasari din prestări servicii si se face un total la sfarsit de luna!Fiindca seara este frig,noi nu am mai avut incasari cam de 4 saptamani!Dar chitantierul si facturierul se mai folosesc(pt.sponsorizari)?
Ar fi minunat daca ne.ar putea *lumina*cineva,va rugam tare mult!
Mulțumim anticipat!
Se scoate raportul z la sfarsit de zi doar atunci cand in acea zi ati dat bonuri Altfel nu. Acel raport z il trecet in registrul de casa. Nu folositi casa de macat decat pentru activitatile considerate activitati economice pentru acea asociatie. Colectarea de sponorizari o faceti cu chitanta.
Multumesc,tare mult!