avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Comision administrare cont
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Comision administrare cont

Buna ziua..
Un comision de administrare lunar cont in cazul unui credit este legal a fi de 8%?
Acest comision face asa incat DAE este aproape 400%...
Se poate anula sau diminua valoarea acestui comision?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

In mod normal se poate solicita constatarea caracterului abuziv al acestui comision. In instanta, in majoritatea litigiilor de acest gen, se castiga. Si se poate solicita inclusiv restituirea comisionul care a fost achitat pana la acest moment.
Ultima modificare: Luni, 19 Noiembrie 2018
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
Multumesc pentru raspuns...
Inca o intrebare..
Se poate solicita caracterul abuziv in cadrul contestatiei la executare sau este nevoie de o actiune separata?
Si inca o intrebare...in cazul declararii scadentei anticipate si a cesionarii este normal sa se calculeze comision de administrare pana la sfarsitul contractului sau doar pana la data declararii scadentei anticipate?


Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

In mod normal se poate solicita constatarea caracterului abuziv al acestui comision. In instanta, in majoritatea litigiilor de acest gen, se castiga. Si se poate solicita inclusiv restituirea comisionul care a fost achitat pana la acest moment.


1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
se poate solicita si in cadrul contestatiei la executare, se invoca lipsa caracterului cert al creantei prin raportare la clauzele abuzive pe care le invocati.

referitor la momentul pana la care se poate percepe acest comision - in mod normal, pana la declararea scadentei anticipate. ulterior acestui moment, nu se mai presteaza asa zisul serviciu de administrare.
Ultima modificare: Luni, 19 Noiembrie 2018
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. in 2019 am avut un credit la un ifn si anume ferratum,ulterior ... Madi1989 Madi1989 Buna ziua. In 2019 am avut un credit la un ifn si anume Ferratum,ulterior a venit perioada de pandemie,am amanat,bineinteles ca mi-au adaugat dobanzi pana la ... (vezi toată discuția)
Pot cere nulitate contract sau doar anulare executare silita? Chestiuta Chestiuta Buna ziua, Am depus o contestatie la executere silita, dar studiind mai bine actele, am constatat ca in contractul de credit exista 2 valori diferite ale DAE ... (vezi toată discuția)
Executari silite carmenssilva carmenssilva Buna ziua, As dori sa stiu daca in cazul in care am primit o hotarare de executare silita si au trecut mai mult de 15 zile ma mai pot indrepta impotriva ... (vezi toată discuția)