Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Comision administrare cont
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Comision administrare cont

Buna ziua..
Un comision de administrare lunar cont in cazul unui credit este legal a fi de 8%?
Acest comision face asa incat DAE este aproape 400%...
Se poate anula sau diminua valoarea acestui comision?
Buna ziua,

In mod normal se poate solicita constatarea caracterului abuziv al acestui comision. In instanta, in majoritatea litigiilor de acest gen, se castiga. Si se poate solicita inclusiv restituirea comisionul care a fost achitat pana la acest moment.
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
Multumesc pentru raspuns...
Inca o intrebare..
Se poate solicita caracterul abuziv in cadrul contestatiei la executare sau este nevoie de o actiune separata?
Si inca o intrebare...in cazul declararii scadentei anticipate si a cesionarii este normal sa se calculeze comision de administrare pana la sfarsitul contractului sau doar pana la data declararii scadentei anticipate?

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

In mod normal se poate solicita constatarea caracterului abuziv al acestui comision. In instanta, in majoritatea litigiilor de acest gen, se castiga. Si se poate solicita inclusiv restituirea comisionul care a fost achitat pana la acest moment.

se poate solicita si in cadrul contestatiei la executare, se invoca lipsa caracterului cert al creantei prin raportare la clauzele abuzive pe care le invocati.

referitor la momentul pana la care se poate percepe acest comision - in mod normal, pana la declararea scadentei anticipate. ulterior acestui moment, nu se mai presteaza asa zisul serviciu de administrare.
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat