Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Despre activitatea PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Despre activitatea PFA

Buna ziua,
Am nevoie de cateva lamuriri legate de urmatoarele:
1. PFA, am contract de comodat pe laptop, proprietate personala. De curand am schimbat laptopul cu altul nou. Cum il scot pe cel vechi din gestiune avand in vedere ca a intrat prin comodat?
2. Asigurare facultativa privata de sanatate pentru persoana care detine PFA-ul. Se considera cheltuiala deductibila pe PFA in limita a 400 de euro, si daca da, trebuie sa apara in registrul de evidenta fiscala ca o cheltuiala deductibila plafonat sau se trece pur si simplu ca o cheltuiala deductibila integral?
3. Am renuntat la casa de marcat, toate tranzactiile le fac acum doar prin banca. Trebuie sa fac ceva cu casa de marcat veche? Trebuie sa anunt ceva la finante?
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
george-neagu, moderator
Pentru partea cu casa de marcat, contactati firma de unde ati cumparat casa de marcat care va va scoate memoria fiscala, va va pregati actele si le va depune la finante pentru defiscalizare. Costul operatie este deductibil pe baza facturii si documentulu de plata primite.
Faceti proces verbal de casare pentru aparatul laptop vechi si stricat.
Primele de asigurare voluntară de sănătate, precum și serviciile medicale furnizate sub formă de abonament, plătite în scopul personal al contribuabilului, indiferent dacă activitatea se desfășoară individual sau într-o formă de asociere, în limita echivalentului în lei a 400 euro anual pentru fiecare persoană
Limita echivalentului în euro a cheltuielilor deductibile limitat, prevăzută la art. 68 din Codul fiscal, se transformă în lei la cursul mediu comunicat de Banca Națională a României pentru anul în care s-a efectuat plata.
La completarea registrului jurnal de incasari si plati pentru tot ce inseamna cheltuila deductibila limitat, treceti toata valoarea platita conform documentului de plata si atunci cand veti face totalul si veti completata decaratia unica, veti lua in calcul doar cat este deductibil fiscal. Tot acest calcul se trece in registrul de evidenta fiscala.
george-neagu, moderator
Va multumesc pentru raspuns. Am sunat la firma de unde am cumparat casa de marcat si ni s-a spus ca nu o poate defiscaliza decat daca cumparam alta casa de marcat. Nu inteleg de ce sa cumpar alta casa de marcat daca toate tranzactiile mele vor fi prin banca. Au spus ca daca nu vrem sa cumparam alta, pur si simplu sa pastram casa de marcat, fara sa facem nimic. E corect sa procedam asa sau nu?
O puteti tine asa dar sa aveti foarte mare grija de ea pentru ca atunci cand poate va veti inchide activitatea, peste un an, doi sau zece, tot va trebui sa faca aceasta operatiune.
Va multumesc pentru ajutor.