Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... venit din contact civil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

venit din contact civil

Stie cineva, daca prestarea de servicii, (tehnoredactare), reglementata printr-un contract civil, se poate lua in calcul pentru obtinerea indemnizatiei. Nu am contract de munca dar imi platesc toate darile la stat, CAS, pensie, etc. Iar din venitul realizat pe tehnoredactare mi se opreste impozit.
Oare cum o fi????????????????
Stie cineva??????????
Vi se iau in calcul toate veniturile profesionale pentru care platiti impozit in cele 12 luni anterioare sarcinii.
Daca nu ati avut un contract de munca, este important sa aveti un venit in fiecare luna din cele 12, oricat de mic.
Trebuie sa va asigurati ca beneficiarul serviciilor dvs depune declaratiile la Administratia financiara si depuneti si dvs declaratia anuala.
Interventie moderator:
:rtfm:
dmonica:
Contrar regulamentului, ati postat aceeasi intrebare pe doua topicuri diferite.
Pe acesta in inchid si continuam conversatia pe celalalt.