Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am scos masina fara permis si am fost prins de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am scos masina fara permis si am fost prins de politie... ce se poate intampla?

Era cam 12 noaptea cand am fost sunat de un prieten ca nu mai are cum sa ajunga acasa din Bucuresti (noi stand in jud ILfov) si m'a intrebat daca il pot ruga pe tatal meu sa mearga cu mine sa il luam. Taica'miu era foarte obosit si mi'a spus ca daca gasesc pe cineva cu permis imi da masina. Am gasit pe un alt prieten din blocul vecin cu permis.Acesta a spus k in 5 minute o sa coboare; acuma eu ce m'am gandit- sa scot masina din parcare pana vine el sa mai exersez (am terminat scoala de soferi acum scurt timp). De abia ce am scos'o (maxim 2 metri am mers) a oprit un echipaj de politie fix langa mine moment in care coborase si tovarasul cu permisul.Mi'a cerut sa ma legitimez si am zis ca nu am permis doar am scos masina din parcare si ca am terminat scoala de soferi dar nu m'au lasat ...mai mult in loc sa ne duca cu masina lor la sectie m'au obligat sa conduc masina tatalui pana acolo (am refuzat la inceput dar eram speriat si am condus#-o). Ne'au luat declaratii, am semnat, iar la final ne'au pus sa semnam o foaie dar nu ne'au lasat sa citim si nici nu am primit vreo copie la ce am semnat.Ne'au luat numerele de telefon si ne'au pus sa plecam, de data asta punandu'l pe tovaras sa conduca. Au trecut 4 zile si nu s'a intamplat nimic. Ce pot pati,mai pot merge sa cer copie dupa actele care s'au intocmit?
evilyuyu, utilizator
Conducerea pe drumurile publice fara permis este infractiune, si se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani.
Iti recomand cu caldura sa iei legatura cu un avocat.
Procedura este, in mare: cercetarea de catre politie si parchet a imprejurarilor in care s-a savarsit infractiunea (poate dura de la cateva luni la cativa ani), si, fie trimit dosarul in judecata (daca ei te considera vinovat), fie nu (ori iti dau o amenda penala, care se trece in cazier, ori te declara nevinovat).
Daca ajungi sa fii judecat, este si mai complicat.
Teoretic, ai dreptul sa vezi toate actele din dosarul de cercetare de la politie.

Cand ai condus masina la sectie, era si prietenul tau cu tine?
Cati politisti erau?
Ce ati scris in declaratie, tu si prietenul tau?
Unde era parcarea de care vorbesti?
Cati ani ai?
smeagull, utilizator
Prietenul era...nu l'au lasat politisti sa conduca el (cand a vrut sa se urce la volan unul din ei a zis "mars mah in "aia" mea in dreapta si lasa'l pe el) , erau 2 politisti , parcarea este in fata blocului care locuiesc, am 20 de ani iar in declaratie am scris ce s'a intamplat exceptand partea ca am condus la sectie...cred k m'au pus sa conduc pt. a avea ceva la mana in cazul in care nu vroiam sa recunosc sau ceva; dar nu mi se pare normal k nu mi'au dat copie dupa actele alea... dak e asa ei puteau sa mai bage ceva pe acolo fara sa stiu eu.
A si inca o intrebare: dak iau permisul saptamana viitoare se poate sa mi'l anuleze sau ceva dupa ce se rezolva?
evilyuyu, utilizator
evilyuyu a scris:

Prietenul era...nu l'au lasat politisti sa conduca el (cand a vrut sa se urce la volan unul din ei a zis "mars mah in "aia" mea in dreapta si lasa'l pe el) , erau 2 politisti , parcarea este in fata blocului care locuiesc, am 20 de ani iar in declaratie am scris ce s'a intamplat exceptand partea ca am condus la sectie...cred k m'au pus sa conduc pt. a avea ceva la mana in cazul in care nu vroiam sa recunosc sau ceva; dar nu mi se pare normal k nu mi'au dat copie dupa actele alea... dak e asa ei puteau sa mai bage ceva pe acolo fara sa stiu eu.
A si inca o intrebare: dak iau permisul saptamana viitoare se poate sa mi'l anuleze sau ceva dupa ce se rezolva?

Mi se pare absurd ca politistii sa va oblige sa conduceti pana la sectie,neavand permis.Ar fi trebuit sa refuzati categoric.
Doi la mana,cum adica nu v-au lasat sa vedeti actele pe care le semnati?
Le-ati solicitat si au refuzat sa va dea voie sa cititi?,pentru ca asa ceva este ilegal.
Daca locul de parcae era al dvs,si spuneti ca nu ati condus decat foarte putin,s-ar putea sa aveti o portita,pentru ca legea spune clar "Condusul in locuri PUBLICE neavand permis de conducere se considera infractiune..."
Si banuiesc ca in acea declaratie ati specificat si faptul ca v-au fost aduse injurii de catre organele de politie,si categoric ar fi trebuit sa specificati si ca ati fost silit sa conduceti pana la sectie.
Consecinte imediate asupra exemenului de permis nu vad sa existe.
Doar ca, daca lucrurile iau cea mai urata intorsatura, nu vad ce nevoie ai mai avea de permis.. :(
Mie mi se pare ca politia a profitat de lipsa ta de experienta si incearca sa iti creeze o situatie mai grea decat cea reala. Desi, din ceea ce povestesti, este vorba de un abuz grosolan (ai dreptate ca nu e normal sa te puna sa conduci, sa semnezi documente fara sa le citesti, sa il injure pe prietenul tau, etc. ), repet, desi e un abuz, daca nu stii sa te aperi, abuzurile pot continua si te poti trezi intr-o situatie nashpa rau.
Repet: conducerea fara permis este infractiune, adica proces penal, condamnare, puscarie, cazier!!!!!
Si, daca pana acum nu ai putut sa te aperi de aceste abuzuri (la 20 de ani nici nu ai cum, mai ales daca esti putin cu musca pe caciula), si ai condus totusi masina (poate ca puteai sa spui nu conduc si basta, sa vezi atunci ce se intampla), ai semnat documente necitite (si asta puteai sa refuzi), ai dat o declaratie fara sa stii ce implica asta (poate si asta puteai sa refuzi, sau sa subliniezi ca ai fost fortat sa conduci pana la politie, ca ai fost injurat, ca martor e prietenul tau, ca de fapt inainte sate prinda politia nu ai condus, doar ascultai muzica, sau ca ai condus, dar doar intr-o parcare privata, ceea ce nu e infractiune... si asa mai departe...)...
Deci, daca pana acum nu ai reusit sa te protejezi singur de aceste abuzuri, TREBUIE sa ai grija pe viitor - inca nu e prea tarziu sa dregi situatia, cu putin ajutor si noroc. Abuzurile pot continua si poti sa ajungi fe sa ai cazier la 20 de ani pentru o prostie (ar fi trist), fie sa fii santajat de politistii aia pana la adanci batraneti si sa intri in alte incurcaturi. Cu dosarele penale nu este totusi de gluma!
Deci, spune-le parintilor ce ai patit, si fa un efort sa te aperi! Un avocat cu putina experienta in dosare penale va sti ce este de facut, si cum sa obtina copii dupa acte (daca mai exista), si cum sa puna problema la politie. Gandeste-te serios!
Viitorul tau este mai important decat daca obtii permisul saptamana asta sau nu.

smeagull, utilizator