Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... fals in declaratie accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

fals in declaratie accident

buna ziua !Numele meu este Marian.In data de 29-11-2009 am fost la discoteca cu un prieten.Dupa aceea in drum spre casa acest prieten s-a rugat insistent de mine sa ii dau sa conduca masina.La inceput nu am vrut deoarece nu avea permis de conducere si era si putin baut.Dar in cele din urma am lasat masina pe mana lui eu fiind in dreapta.DAR EL neavand experienta s-a pierdut din senin si a intrat in pom avariind masina foarte grav.
am cazut de acord cu el sa declar la politie k eu am fost la volan si el sa imi repare masina.Si asa am facut am luat tot asupra mea el urmand sa imi dea banii pt reparatii.dar deja a trecut o luna si persoana nu da nici un semn.si-a inchis si telefonu.nu cred k o sa mai vad masina facuta vreodata:((
Ce pot sa fac sa il oblig sa imi repare masina?mai pot schimba declaratia facuta?Care ar fi consecintele pe care ar urma sa le suport dak schimb declaratia?VA multumesc mult si astept raspuns cat mai repede va rog
Buna ziua !
Sigur, sub aspectul consecintelor juridice, este mai rau decat daca v- o reparati singur.
si cum pot sa il oblig sa imi repare masina costa destul de mult k e avariata foarte grav?
Fata de cele relatate de dvs.,rezulta ca ati savarsit infractiunea de fals in declaratii,astfel cum este aceasta prevazuta de art.292 c.pen.in sensul ca:
"Declararea necorespunzatoare a adevarului,facuta in fata unui organ sau institutii dintre cele la care se refera art.145,in vederea producerii unei consecinte juridice pentru sine sau pentru altul,atunci cand potrivit legii ori imprejurarilor,declaratia facuta serveste pentru producerea acelei consecinte, se pedepseste cu inchisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.
Deasemeni,in concurs real cu prima fapta mentionata,conf.art.33 lit.a c.pen,ati mai savarsit si infractiunea de incredintarea cu stiinta a autovehicului,unei persoane,care nu poseda permis de conducere,fapta prev.de art.78 al3 c.rut.si sanctionabila cu inchisoare de la 6 luni la 3ani sau cu amenda
Pana la urma ,pentru dvs., sfatul distinsului dn.consilier Zaharia ar reprezenta cea mai buna solutie
Radu Gabrian, Mediator
deci pana la urma eu nu mai am cum sa iimi recuperez paguba?si amenda daca ar fi platesc sa o schimb.dar nu pierd 5000 de euro cat am dat pe masina.
banuiesc k doar nu o sa fac inchisoare dak nu am antecedente penale.si nu exista nici altfel sa il oblig cumva pe cale juridica sa imi repare masina?sa il dau in judecata?reparatia costa 2500 de euro.multumesc pt rasp
Dvs ati savarsit un concurs de infractiuni: fals in declaratii si incredintarea spre conducere a autoturismului unei persoane stiind ca nu poseda permis de conducere.....deci nu este prea bine pentru dvs., va alegeti cu dosar penal.