avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... fals in declaratie accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

fals in declaratie accident

buna ziua !Numele meu este Marian.In data de 29-11-2009 am fost la discoteca cu un prieten.Dupa aceea in drum spre casa acest prieten s-a rugat insistent de mine sa ii dau sa conduca masina.La inceput nu am vrut deoarece nu avea permis de conducere si era si putin baut.Dar in cele din urma am lasat masina pe mana lui eu fiind in dreapta.DAR EL neavand experienta s-a pierdut din senin si a intrat in pom avariind masina foarte grav.
am cazut de acord cu el sa declar la politie k eu am fost la volan si el sa imi repare masina.Si asa am facut am luat tot asupra mea el urmand sa imi dea banii pt reparatii.dar deja a trecut o luna si persoana nu da nici un semn.si-a inchis si telefonu.nu cred k o sa mai vad masina facuta vreodata:((
Ce pot sa fac sa il oblig sa imi repare masina?mai pot schimba declaratia facuta?Care ar fi consecintele pe care ar urma sa le suport dak schimb declaratia?VA multumesc mult si astept raspuns cat mai repede va rog
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 22:04, 30 Decembrie 2009
Buna ziua !
Sigur, sub aspectul consecintelor juridice, este mai rau decat daca v- o reparati singur.
si cum pot sa il oblig sa imi repare masina costa destul de mult k e avariata foarte grav?
Fata de cele relatate de dvs.,rezulta ca ati savarsit infractiunea de fals in declaratii,astfel cum este aceasta prevazuta de art.292 c.pen.in sensul ca:
"Declararea necorespunzatoare a adevarului,facuta in fata unui organ sau institutii dintre cele la care se refera art.145,in vederea producerii unei consecinte juridice pentru sine sau pentru altul,atunci cand potrivit legii ori imprejurarilor,declaratia facuta serveste pentru producerea acelei consecinte, se pedepseste cu inchisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.
Deasemeni,in concurs real cu prima fapta mentionata,conf.art.33 lit.a c.pen,ati mai savarsit si infractiunea de incredintarea cu stiinta a autovehicului,unei persoane,care nu poseda permis de conducere,fapta prev.de art.78 al3 c.rut.si sanctionabila cu inchisoare de la 6 luni la 3ani sau cu amenda
Pana la urma ,pentru dvs., sfatul distinsului dn.consilier Zaharia ar reprezenta cea mai buna solutie
Ultima modificare: Miercuri, 30 Decembrie 2009
Radu Gabrian, Mediator
deci pana la urma eu nu mai am cum sa iimi recuperez paguba?si amenda daca ar fi platesc sa o schimb.dar nu pierd 5000 de euro cat am dat pe masina.
banuiesc k doar nu o sa fac inchisoare dak nu am antecedente penale.si nu exista nici altfel sa il oblig cumva pe cale juridica sa imi repare masina?sa il dau in judecata?reparatia costa 2500 de euro.multumesc pt rasp
Dvs ati savarsit un concurs de infractiuni: fals in declaratii si incredintarea spre conducere a autoturismului unei persoane stiind ca nu poseda permis de conducere.....deci nu este prea bine pentru dvs., va alegeti cu dosar penal.

Alte discuții în legătură

Am si eu o problema. amenda sau inchisoare cu suspendare. permis retinut. bibivl08 bibivl08 ... Lucrurile stau in felul urmator: Am cumparat o masina din timisoara , masina avea numere rosii expirate, totusi pentru ca pretul era convenabil am ... (vezi toată discuția)
Am scos masina fara permis si am fost prins de politie... ce se poate intampla? evilyuyu evilyuyu Era cam 12 noaptea cand am fost sunat de un prieten ca nu mai are cum sa ajunga acasa din Bucuresti (noi stand in jud ILfov) si m'a intrebat daca il pot ruga ... (vezi toată discuția)
Conducere fara permis ciprian08 ciprian08 am si eu o intrebare k sa stiu la ce sa ma astept cu trei zile inainte de traseu am fost oprit de un echipaj de politie am condus fara permis am fost dus la ... (vezi toată discuția)