Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copil

Buna ziua.
Am fost plecata din tara si am nascut in Anglia.ne-am intors cand copilul avea 5 luni si am aplicat in Romania pentru alocatie dar acum cand copilul are aproape 2 ani nu mi-au dat decat pe ultimele 4 luni alocatia pentru ca ei cred ca am luat de acolo.
Este dreptul copilului la alocatie de cand s-a nascut si pana in prezent.
Ma puteti ajuta cu un sfat?
Va multumesc!
Dupa ce primiti raspunsul din Anglia, mergeti la APIS.
Buna ziua.am din nou o nelamurire in legatura cu alocatia.am sunat din nou la AJPI si mi-au spus ca au primit confirmarea la formularul trimis in Anglia si au vazut ca nu am luat de acolo alocatie,nici macar nu am depus actele dar au spus ca din punctul lor de vedere este corect sa dea doar din iulie 2018 iar copilul este nascut in aprilie 2017.pot sa fac o contestatie sau o fac degeaba?
Va multumesc!
PetrutaDr, utilizator
Faceți contestație. .. Aveți dreptul sa va dea din urma cu cel mult 12 luni.