Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Modificare suprafata desfasurata casa in urma ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Modificare suprafata desfasurata casa in urma finalizarii receptiei

In urma incercarii de a intabula casa, cei de la OCPI mi-au dat o nota de completare in care se spune ca suprafata din certificatul de edificare nu include si suprafata teraselor acoperite (asa cum reiese din planurile vizate spre neschimbare de la autorizatia de construire).
Am luat o nota justificativa din partea proiectantului in care se corecteaza suprafata desfasurata si un nou plan de delimitare si amplasament de la firma de cadastru.
Cei de la primarie imi spun ca trebuie sa imi recalculeze valoarea impozabila si apoi sa platesc diferentele la ISC si primarie. Dirigintele de santier imi spune ca nu se poate obtine o adeverinta de regularizare de la ISC din moment ce s-a facut receptia lucrarilor si Autorizatia si-a incheiat valabilitatea.
Cum ar trebui sa procez in mod legal?
Liviua88, utilizator
Vedeti a cui este culpa. Cel vinovat trebuie tras la raspundere.