Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Abuz in serviciu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Abuz in serviciu

1) Care sunt institutiile unde se pot reclama/face plangeri pentru abuzuri in serviciu?
2) Dupa cat timp de la comiterea lor?
Functie de cat de importanta este persoana: Politie, DIICOT, DNA, etc.

Numai functionarii publici pot comite abuz in serviciu.

Greselile neintentionate ale procurorilor sau judecatorilor nu sunt abuz in serviciu. La fel o interpretare a legii nu poate fi considerata abuz in serviciu.

Prescriptia intervine dupa 8 ani.
8 ani??????????????!!!!!!!!/Care este legea?
multumesc