Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Intrebare cu privire la copyright
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Intrebare cu privire la copyright

Buna ziua,
As dori sa creez un site despre pronosticuri sportive.Pentru a atrage un numar mai mare de vizitatori m-am decis sa adaug o sectiune de statistici din fotbal(mai exact clasamentele principalelor competitii).Prima mea intrebare este: este posibil sa public spre exemplu 5 clasamente de fotbal la mn pe site iar intr-o sectiune a site-ului sa specific ca au fost preluate de pe uefa.com?A doua intrebare se refera la emblemele echipelor de fotbal,prin urmare este legal sa folosesc aceste logouri pe un site web in scopuri informative?
Va multumesc!
1.sursa trebuie citata acolo unde este preluata. deci nu se poate ca intr-o pagina sa fie clasamentul si in alta parte sa fie sursa.
2.emblemele de club nu pot fi folosite fara acordul scris din partea fiecarui club in parte.

ca sa intelegi cum functioneaza proprietatea intelectuala poti sa citesti legea 8/1996, dar sa tii minte ce orice creatie intelectuala este protejata de lege.
Un mod foarte simplu de a va lamuri este sa contactati administratorii website-urilor de unde doriti sa "imprumutati" informatiile si sa le cereti acordul. Cine stie, poate ajungeti la o intelegere! Este calea ce mai simpla de a va lamuri. Atentie: toate intelegerile trebuie facute in scris!