Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... accident fara victime
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

accident fara victime

Buna seara,am avut un accident de circulatie cu avarii usoare,la ambele masini.Vinovatul zice agentul de politie ca sunt eu.Asta a constatat fara a fi prezent la fata locului,doar dupa declaratii si desenul pe care a zis sa l fac .acolo in sediul politiei.Eu acum vreau sa fac contestatie pentru anularea procesului verbal.Am gasit si martorul care a vazut tot.Daca nu m am exprimat corect si am uitat unele elemente si desenul nu a iesit prea bine,in declaratie,mai am sanse in instanta sa scriu si sa declar adevarul asa cum a fost?
Sincer,m am cam pierdul la politie,daca se venea la fata locului,lucrurile cred ca ar fi stat altfel.
Va multumesc!
Sanctiunea pe care am primit o -permis ridicat 60 de zile cu testare si 875 lei amenda.
aurelica, utilizator
Depinde de cat de credibil este martorul. In general, instantele dau prioritate declarațiilor de la fata locului pentru ca sunt spontane. Dar, puteti incerca. Puteti solicita so expertiza tehnică daca credeti ca va ajuta.