Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tichet de vacanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tichet de vacanta

Buna ziua, doresc sa stiu la program redus de lucru de 4 ore (pe motiv de boala), cum se calculeaza valoarea tichetelor de vacanta? Multumesc
Tichetele de vacanta nu se calculeaza proportional cu durata timpului de munca.
Multumesc. Inteleg ca trebuie sa primesc suma intreaga? Puteti sa-mi spuneti care este HG-ul in care pot gasi aceste informatii? Cadrul legal, pentru a putea prezenta la locul de munca. Multumesc inca odata
Un text de lege expres nu exista ...insa avem :

Normele de aplicare a OUG 8/2009
art.12
....
(2) Cuantumul acordat salariaților, alții decât cei prevăzuți la art. 3 alin. (2), sub forma voucherelor de vacanță se stabilește, în condițiile legii, de către angajatori proporțional cu perioada de exercitare a raportului de serviciu sau durata contractului de muncă, într-un an calendaristic.
....
multumesc