Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj casă moștenită
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj casă moștenită

Am mostenit o casa cu mama si 2 frati. tata a murit in 2015.Sora=mea a platit fratelui 100000 roni in 2012 pentru partea lui din casa. Mentionez ca a luat banii .Se considera ca a fost platit pentru partea lui de 12% din casa sau inca detine 12% din casa.
Buna seara,
Orice intelegere prealabila deschiderii unei succesiuni cu privire la modul de dezbatere si acceptare este NULA de drept. Studiati art. 956 C.Civ.
Bunurile se impart astfel:
mama 5/8 si fiecare frate 3/24.
Daca fratele vrea, dupa dezbaterea succesiunii poate sa vanda sau sa doneze partea lui.