Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bloc fara asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bloc fara asociatie de proprietari

Buna seara! Suntem un bloc nou construit, avem doua scari, am delegat pe un locatar din scara 2 sa fie administrator, a trecut un an de zile in care nu a infiintat asociatia dar tot incaseaza banii de intretinere.Elibereaza chitante fara nr de inregistrare, incaseaza salariul de la fiecare scara la negru cum se spune. Ce este de facut sa-l demitem.Multumesc
Actele au fost depuse pe 9.11.2018 si pe 14.11.2018 a fost data in care dosarele au fost admise, ieri ne-a spus ca judecatoria le-a trimis prin posta. El tot spera ca o sa fie administratorul blocului, am depus o plangere la ANAF, acum urmeaza sa depunem si la Politie cu toate chitantele pe care ni le-a dat cand achitam intretinerea plus listele de intretinere pe care le afisa cu Asociatie de Proprietari, fara ca asociatia sa existe. Intrebarea este: avem sanse sa castigam la ANAF SI POLITIE? Multumesc
Concret ce asteptati sa castigati la ANAF si la politie?
Eventual ANAF se poate pronunta asupra neachitarii obligatiilor aferente salarii/indemnizatii
dar este situatie complexa
Politia va constata ca respectiva persoana a exercitat fara drept legal responsabilitatea de administrator de imobile,iar pentru evaluarea temeiniciei si legalitatii activitatii persoanei va dispune executarea de expertiza financiar contabila
Expertiza financiar contabila va fi dificila deoarece daca nu exista registre,jurnale inregistrate,va fi complicat dar nu imposibil de evaluat sumele percepute de atre respectiva persoana
Interesul dv primordial este ca din sumele percepute persoana sa fi achitat integral facturile catre furnizizorii/prestatorii de servicii
Verificarea activitatii pretinsului administrator de imobil este complexa,,si de durata pe parcursul mai multor ani
Pe dv ca proprietari care ati achitat lunar sumele impuse de catre acesta reprezinta un risc daca acesta nu a achitat mai departe cotele catre furnizori si obligatiile la buget
Pe cand autoritatile responsabile in cercetare trateaza cu indiferenta un simplu dosar eventual il declina spre competenta solutionare in instanta ,timp in care dv platitorii asteptati solutia
Avem asteptarile de la Institutiile Statului sa isi faca treaba. Sa-l traga la raspundere pentru faptele comise fata de noi, noi suntem platitori de buna credinta, el incasator cu credinta. Multumesc pentru timpul si raspunsurile date.
Ia nu il mai platiti pe baiat. Sa vedeti cum se lasa singur de meserie.