Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu stabilit inaintea preavizului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu stabilit inaintea preavizului

Mi-am stabilit concediu de odihna, sa zicem, peste 20 de zile, concediu ce consta in 14 zile zile lucratoare.
Trec 10 zile si aduc la cunostiinta angajatorului ca doresc sa demisionez. Se stabilesc 20 de zile de stat in preaviz.
Urmatoarea zi incepe preavizul si mai am 9 zile de munca pana la cand incepe concediul iar apoi trebuie sa stau in preaviz inca 11 zile.
Acele zile pot fi cele din concediu? Trebuie sa am un nou acord al angajatorului ca sa pot folosi concediul stabilit inaintea demisionarii, pentru ca teoretic a fost o decizie de comun acord, doar ca aceasta decizie a fost inainte de preaviz?
Sau concediul va fi lovit de nulitate dupa instiintarea demisionarii si restabilit de comun acord?
Va multumesc mult!
WishLawWasBetterDefined, utilizator
Da, acele zile pot fi zile de CO.

Daca sunt programate, atunci aveti in vedere art.148 alin.1 si art.149 C.mun.