avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu stabilit inaintea preavizului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu stabilit inaintea preavizului

Mi-am stabilit concediu de odihna, sa zicem, peste 20 de zile, concediu ce consta in 14 zile zile lucratoare.
Trec 10 zile si aduc la cunostiinta angajatorului ca doresc sa demisionez. Se stabilesc 20 de zile de stat in preaviz.
Urmatoarea zi incepe preavizul si mai am 9 zile de munca pana la cand incepe concediul iar apoi trebuie sa stau in preaviz inca 11 zile.
Acele zile pot fi cele din concediu? Trebuie sa am un nou acord al angajatorului ca sa pot folosi concediul stabilit inaintea demisionarii, pentru ca teoretic a fost o decizie de comun acord, doar ca aceasta decizie a fost inainte de preaviz?
Sau concediul va fi lovit de nulitate dupa instiintarea demisionarii si restabilit de comun acord?
Va multumesc mult!
Ultima modificare: Vineri, 23 Noiembrie 2018
WishLawWasBetterDefined, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:48, 23 Noiembrie 2018
Da, acele zile pot fi zile de CO.

Daca sunt programate, atunci aveti in vedere art.148 alin.1 si art.149 C.mun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna in preaviz stelamudura stelamudura Buna seara. Am o cerere pentru efectuarea a 4 zile de concediu de odihna, aferent anului in curs, cerere semnata si aprobata de catre domnul director. ... (vezi toată discuția)
Am o problemă. angajatorul refuză să îmi dea toate zilele ... Aura.2 Aura.2 Am o problemă. Angajatorul refuză să îmi dea toate zilele de concediu. Îmi spune faptul că îmi pot lua doar 10 zile din 21 și că dacă nu îmi convine ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna in preaviz iulianip2000 iulianip2000 Buna ziua, Va rog daca ma puteti ajuta cu urmatoarea speta: Am programat concediu de odihna la compania la care lucrez conform prevederilor legale si ... (vezi toată discuția)