Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cumul pensie limita varsta cu salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cumul pensie limita varsta cu salariu

in cazul unei persoane care cumuleaza pensia cu salariul si care este angajata cu cim pe perioada nedeterminata, daca angajatorul nu mai doreste sa continue colaborarea cu ei, le poate inceta contractul cu acordul partilor, avand in vedere faptul ca persoanele aflate in aceasta situatie isi pot continua activitatea numai cu acordul angajatorului? multumesc!
Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.
Eu ma refeream strict la situatia descrisa: in ce se incadreaza
multumesc
Depinde cine are initiativa incetarii. .....Nu se prea înțelege
angajatorul
Angajatorul poate avea initiativa incetarii c.i.m. in urmatoarele situatii:
- incetarea c.i.m. pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba;
- concediere;
- incetarea c.i.m. cu acordul partilor.