Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ART. 55 LIT. C
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ART. 55 LIT. C

Buna ziua,

Imi puteti spune va rog frumos in ce cazuri si cum anume se aplica articolul de mai sus in cadrul unei incetari de cim? Va multumesc.
Buna seara.
Aveti mai jos articolul in cauza. Din ce deduc, inteleg ca ati primit decizia de incetare a CIM din dorinta angajatorului.
Încetarea contractului individual de muncă

Art. 55

Contractul individual de muncă poate înceta astfel:

a) de drept;

b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;

c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.
Art.55 lit.c C.mun. reprezinta o modalitate de incetare a c..i.m. la initiativa uneia dintre parti si nicidecum temeiul de drept al unei incetari de c.i.m.

Din categoria articolelor care se incadreaza aici fac parte , printre altele, urmatoarele : art.61, art.61 , art.65 C.mun.