Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cu noul proprietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cu noul proprietar

Buna ziua, am avut un imobil pe care l-am vândut anul trecut adică în septembrie 2017 acum mă sună de la Coface că am datorie la Enel suma 1650 de lei suma care nu este a mea eu am vândut pe 0 nu puteam să vând altfel. Am vorbit cu cei de la Enel au zis sa le trimit un mail cu contractul de vânzare și îmi răspunde că acești bani trebuie sa ii plătesc eu. Am vorbit și cu noul proprietar care nu este in țară și a spus că el nu are bani și oricum vrea sa o vând nu vine prea curând ... Ce fac? Cum scap de datoria asta care nu este a mea, ce poate să îmi facă? Va rog să îmi răspundeți. Mulțumesc !
Incercati sa faceti sesizare la OPC pentru inceput. Daca nu rezolvati in acest fel, mergeti in instanta pentru clarificarea situatiei.
Pai și pe cine dau in judecata pe noul proprietar sau pe Enel ? Și ce rezolv? cât dau la avocat plătesc datoria lua ăla..

Eugenia Serban a scris:

Incercati sa faceti sesizare la OPC pentru inceput. Daca nu rezolvati in acest fel, mergeti in instanta pentru clarificarea situatiei.

Faceti actiune impotriva ENEL -ului. Conform legii, partea care cade in pretentii va fi obligata sa suporte cheltuielile partii care a castigat. Astfel, ENEL ul va plati costul cu onorariul avocatului.
Mulțumesc foarte mult! Acum m-am mai liniștit. Să aveți o zi buna!

Eugenia Serban a scris:

Faceti actiune impotriva ENEL -ului. Conform legii, partea care cade in pretentii va fi obligata sa suporte cheltuielile partii care a castigat. Astfel, ENEL ul va plati costul cu onorariul avocatului.

Buna ziua.
Eu zic ca, pe langa ENEL, mai puteti chema in instanta si noul proprietar, era obligat, la incheierea tranzactiei, sa trecca toate utilitatile pe numele sau...