Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna seara, (incerc sa explic situatia cat pe scurt posibil)
Bunicul meu vitreg a decedat anul trecut . Mentionez ca si sora mamei a decedat 2012 si bunica 2003. Dupa niciuna din ele nu a fost facuta succesiunea. Bineinteles acum trebuie sa le luam pe rand pana la bunic.
Bunicul vitreg nu mai are neamuri in viata. Stiu doar ca fratele lui a avut 2 fete pe care nici macar nu stiu cum le cheama. Am inceput succesiunea la un notar care avea dosarul bunicii din 2003. Am facut succesiunea dupa bunica,sora si ne-am blocat la bunic. Am mentionat ca nu stiu nici macar cum le cheama pe fetele alea si el mi-a zis sa le caut. Nu era normal sa se dea un anunt in ziar ? Ce putem face ca sa se termine nebunia asta!?
CristinaMaria0804, utilizator
Mătușa (decedata in 2012) este fiica bunicului? A avut copii?
Nu a avut copii.
Este fiica vitrega
Dacă nu mai există rude pana la gradul 4 inclusiv, moștenirea e vacanta si o va lua statul.