Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune imobil

Buna ziua! Doi soti divortati de 16 ani, nu au facut partajul bunurilor, ambii proprietari ai unui apartament. Dupa divort unul a ramas in apartament deci a platit tot ce tine de intretinerea acestuia, celalalt s.a mutat intr.o alta casa deci nu a mai contribuit cu nimic. Poate ramane cel care a ramas in apartament singurul proprietar prin uzucapiune?
Buna ziua,
Da, dupa 30 de ani (este uzucapiune pe vechiul cod civil) daca dovedeste ca celalalt sot nu s-a mai interesat deloc (nu ca nu a platit taxe si impozite) de imobil.
Pana atunci e bine sa solicite partajul si iesirea din indiviziune aratand ca este singurul care a adus imbunatatiri in ultimii 16 ani.
Suma de plata, ca sulta, celuilat sot s-ar putea sa fie foarte mica.
Nu cunosc niciun caz soluționat pe asa ceva.
Încercați să apelați la avocat ca sa vedeti ce va spune dupa un studiu aprofundat.

Între soți este devălmășie si aceasta inseamna ca exista o diferenta fata de situatia cu moștenitorii.

Trebuie bine examinat cazul inainte de a deschide procesul pentru ca va costă si taxele de timbru.

Trebuie văzută si hotărârea daca este sistată devălmășia.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat