avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune imobil

Buna ziua! Doi soti divortati de 16 ani, nu au facut partajul bunurilor, ambii proprietari ai unui apartament. Dupa divort unul a ramas in apartament deci a platit tot ce tine de intretinerea acestuia, celalalt s.a mutat intr.o alta casa deci nu a mai contribuit cu nimic. Poate ramane cel care a ramas in apartament singurul proprietar prin uzucapiune?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:35, 24 Noiembrie 2018
Buna ziua,
Da, dupa 30 de ani (este uzucapiune pe vechiul cod civil) daca dovedeste ca celalalt sot nu s-a mai interesat deloc (nu ca nu a platit taxe si impozite) de imobil.
Pana atunci e bine sa solicite partajul si iesirea din indiviziune aratand ca este singurul care a adus imbunatatiri in ultimii 16 ani.
Suma de plata, ca sulta, celuilat sot s-ar putea sa fie foarte mica.
Nu cunosc niciun caz soluționat pe asa ceva.
Încercați să apelați la avocat ca sa vedeti ce va spune dupa un studiu aprofundat.

Între soți este devălmășie si aceasta inseamna ca exista o diferenta fata de situatia cu moștenitorii.

Trebuie bine examinat cazul inainte de a deschide procesul pentru ca va costă si taxele de timbru.

Trebuie văzută si hotărârea daca este sistată devălmășia.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Noiembrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sotul divortat poate pune ipoteca, pt un credit, pe partea lui dintr-un imobil? Lyvyoo Lyvyoo Hello, As vrea sa va cer o parere in legatura cu urmatoarea speta a unor rude: Dupa 15 ani de casatorie cuplul a divortat (cam acum un an) FARA sa declanseze ... (vezi toată discuția)
Partaj apartament alel alel Buna ziua, Am mai multe nelamuriri in ceea ce priveste partajul parintilor mei. Au impreuna un apartament, sunt divortati, iar mama mea locuieste in chirie ... (vezi toată discuția)
Reducere valoare sulta vali_085 vali_085 Buna ziua! Daca am 5/8 din garsoniera si dovedesc ca am investit in acea garsoniera ma va ajuta la reducerea sultei in cazul iesirii in indiviziune. ... (vezi toată discuția)