Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am recâștigat pensia de handicap în urma unui ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am recâștigat pensia de handicap în urma unui proces, dar medicul de la comisie a zis că nu va da nicio pensie pentru că nu vrea. Nu știm ce să mai facem, de ce nu se respectă decizia judecătorului?

Buna seara !
Am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv si poate ma puteti ajuta. Mama mea este pensionata pe caz de boala si in urma cu 2 ani i s.a acordat si o pensie revizuibila de handicap deoarece i s.au extirpat ambii sani , avand cancer . In luna ianuarie a acestui an , cand a mers din nou la comisie , medicul care a evaluat dosarul a considerat ca este apta de munca si poate credea ca o sa ii creasca la loc sanii , mai ales ca abia se mai misca , avand si alte probleme de sanatate , si i.a retras acea pensie. I s.a spus ca poate depune contestatie dar nu i s.a spus unde dar i s.a zis ca oricum nu va avea castig de cauza. La fel ca si acum am intrebat pe acest site ce pot sa fac si am mers la tribunal, am depus contestatie , i am dat si in judecata si ce credeti ? Am castigat procesul in luna iunie , s.a hotarat ca o sa i se redea pensia de handicap , s.a dus din nou la acea comisie si i s.a spus ca se va respecta hotararea judecatoreasca si sa astepte acsa sa vina pensia..care n a mai venit . Luna trecuta s.a dus mama din nou la directia persoanelor cu handicap , la acea comisie , iar doctora a zis ca nu i va da nici o pensie pt ca nu vrea . Nu stim ce sa facem, cum sa facem..ne puteti ajuta cu un sfat ? Am fost si la Bucuresti si am aflat ca de. 2 ani nu mai e nici acolo comisia unde se evaluau astfel de cazuri , dar ne au sfatuit sa facem alt dosar si sa mergem tot la cei care ne au tot refuzat pana acum acest drept pt o reevaluare. Insa ma indoiesc ca ii vor reda pensia. Cum e posibil sa te opui deciziei judecatoresti? Ce e de facut?
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
Daca acea sentinta a fost comunicata si nu s-a exercitat nicio cale de atac atunci legalizati-l la grefa instantei care a pronuntat-o si apelati la un executor judecatoresc
Puteti sa-i faceti acelei doctorite si o plangere la colegiul Medicilor, asa ca sa mearga macar sa dea cu subsemnatul.
Eventual solicitati ajutorul unui avocat care, poate, din omenie, va sprijina cu legalizarea sentintei.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Buna ziua,

Sentinta a fost legalizata si chiar a facut si un dosar nou pt ca asa s.a specificat in sentinta , pt a aduce noi dovezi , actualizate,, sa mearga cu ele din nou la acea doctorita pt a le trimite mai departe la o alta comisie , pt a nu fi evaluate tot de dansa. In schimb , aceasta a refuzat sa le primeasca , sustinand ca evaluarea se face pe dosarul vechi si i.a refuzat din nou dreptul la pensie.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Daca acea sentinta a fost comunicata si nu s-a exercitat nicio cale de atac atunci legalizati-l la grefa instantei care a pronuntat-o si apelati la un executor judecatoresc
Puteti sa-i faceti acelei doctorite si o plangere la colegiul Medicilor, asa ca sa mearga macar sa dea cu subsemnatul.
Eventual solicitati ajutorul unui avocat care, poate, din omenie, va sprijina cu legalizarea sentintei.

Discutati cu un av hotararea poate sa fie executata silit obligand dr sa se conformeze.
Ar fi util sa stim clar si ce anume s-a cerut prin contestatia respectiva. Mai precis ce s-a solocitat si ce a admis instanta?
trandafir2, moderator
As putea sa va atasez pe o adresa email hotararea judecatoreasca si contestatia depusa ? Am incercat sa le atasez aici dar nu reusesc.

trandafir2 a scris:

Ar fi util sa stim clar si ce anume s-a cerut prin contestatia respectiva. Mai precis ce s-a solocitat si ce a admis instanta?