Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... proprietar nu vrea sa participe la reparațiile de la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

proprietar nu vrea sa participe la reparațiile de la bloc

un vecin nu vrea sa participe la reparațiile de la bloc (schimbat acoperis bloc ,alte reparatii) .care ar fi solutia .cum putem recupera banii din cota parte indiviza din proprietatea comună.
Legiuitorul a prevazut ca in cazul acumularii de orice sume cu titlu de restanta,asociatia d eproprietari are dreptul sa aplice initial penalitati in cuantumul dispus de adunarea generala,iar in cazul in care proprietarul staruie sa nu achite cotele de intretinere inclusiv cele comune,asociatia de proprietari in temeiul disp L nr 196/2018 are dreptul sa demareze procedura de recuperare debite in instanta si sa instituie privilegiul imobiliar