Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua un proprietar din bloc refuza sa plateasca ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua un proprietar din bloc refuza sa plateasca întreținerea ...

Buna ziua un proprietar din bloc refuza sa plateasca întreținerea , are restante de peste 2000 de lei, proprietarul se justifica ca nu plateste deorece presedintele nu este propietar si nu are dreptul sa fie presedinte,
Asociatia il poate da in judecata
Da. O ilegalitate nu e motiv pentru a comite o altă ilegalitate.
Nu are nici o legatura refuzul achitarii cotelor lunare de intretinere cu statutul persoanei care exercita responsabilitatea de presedinte de asociatie de proprietari
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari are dreptul legal,in cazul neachitarii obligatiilor lunare de intretinere,dupa decaderea termenului stabilit pentru achitat cote lunare ,initial sa aplice penalitati in cuantum legal prevazut
Daca proprietarul staruie sa nu isi achite obligatiile de intretinere,asociatia de proprietari,prin reprezentant legal are dreptul sa solicite recuperarea sumelor cu titlu de restanta,inclusiv in instanta de judecata
Asociatia de proprietari are dreptul legal sa instituie privilegiul imobiliar la ocpi
Este o problema!! Am pierdut un proces asemanator.
Pe proprietar l-a invatat cineva sa faca intampinare si sa sublinieze ca presedintele nu este proprietar si deci nu are voie sa-l dea in judecata ..Si asociatia a pierdut.