Forum Discuţii juridice Executare silită Pentru ce sume de bani pot fi executate bunuri mobile ...
Discuție deschisă în Executare silită

Pentru ce sume de bani pot fi executate bunuri mobile si imobile mari? case, masini

Buna ziua,

Doresc sa stiu pentru ce sume de bani pot fii scoase la vanzare masini sau apartamente, pentru ca este inuman si penibil sa imi scoata cineva la vanzare casa sau masina pentru o suma de cateva mii, chiar 10 sau 20mii de euro( pentru casa). Problema este ca atunci cand ii iei unui om casa, omul ala va ajunge pe strazi, pentru ca este greu sa te redresezi dupa asa o lovitura.

Va multumesc.
Peste 10.000 ron se îndreaptă si asupra casei .
10.000 lei ar fi teoretic sub limita de executare mobiliara si imobiliara. Dar daca aveti o masina care valoareaza 5000 de euro sa spunem, merita o executare pentru o creanta de 1500 euro
Adica eu ca si creditor as vrea sa o execut.

Deja 10.000 de euro sunt foarte multi bani si cu siguranta se poate incepe executarea imobiliara. Dupa ce se scad toate costurile ramaneti cu diferenta de bani.