Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deseu lemn - regim TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deseu lemn - regim TVA

O persoana juridica platitoare de TVA care nu are autorizatie pentru comercializarea materialului lemnos, poate vinde deseu din lem obtinut din ambalaje catre un colector autorizat de deseu (platitor de TVA)? Care este regimul de Tva si in baza carui articol din Codul Fiscal?
1.Poate vinde deseu dim lemn. Cititi HG nr. 856/2002 privind gestionarea deseurilor.
2.Aplica regimul normal de tva, adica 19%, Codul Fiscal art.291. Nu se incadreaza la taxare inversa, art.331.(daca asta va doriti ).