Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Tatal meu a murit, este mama in casa cu fratii mei! Am primit in posta plicuri pt fiecare copil si mama inclusiv sa facem succesiunea, e obligatoriu sa facem asta? Ca mama va sta acolo si fratii mei la fel..eu nu vreau acum sa impart ceva..Doamne fereste..daca mama nu ar mai fi, da..mi se pare normal sa impartim intre noi fratii..sau sa ne intelegem!ce putem face?multumesc frumos!
Buna seara,
Sa mergeti la notar si sa solicitati emiterea actului care atesta acceptatrea succesiunii de fiecare. dar atat.
Dezbaterea succesiunii o puteti face cand vreti.
Exista un interval in care dezbaterea este scutita de ceva taxe.
Succesiunea trebuie dezbatuta.

In etapa de dezbatere succesorala se stabilesc urmatoarele aspecte:
-cotele -parti din dreptul de proprietate.
-bunurile din masa succesorala.
-calitatea de succesori (intrucat nimeni nu poate fi obligat sa accepte o succesiune pe care nu o doreste ).

Daca dezbateti succesiunea in termen de 2 ani de la deces, nu achitati impozitul de 1 %.

Nu sunt obligat, odata cu emiterea unui certificat de mostenitor, sa realizati si partajul voluntar.

Partajarea efectiva poate fi realizata oricand, in instanta ( daca exista divergente intre comostenitori ), ori pe cale notariala .( daca a survenit un acord in acest sens ).

Multumesc pentru raspunsuri!