Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... contabil in consiliul de administratie scoala
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

contabil in consiliul de administratie scoala

Buna seara. contabila unei primarii are dreptul sa faca parte din consiliul de administratie al scolii, avand in vedere ca semneaza acte contabile privind unele fonduri pentru scoala si pt banii profesorilor?
- în cazul unităților de învățământ de nivel gimnazial cu un singur rând de clase, consiliul de administrație este format din 7 membri, cu următoarea componență: 3 cadre didactice, inclusiv directorul; 2 reprezentanți ai părinților; primarul sau un reprezentant al primarului; un reprezentant al consiliului local.

- în cazul în care consiliul de administrație este format din 9 membri, dintre aceștia 4 sunt cadre didactice, primarul sau un reprezentant al primarului, 2 reprezentanți ai consiliului local și 2 reprezentanți ai părinților. Directorul este membru de drept al consiliului de administrație din cota aferentă cadrelor didactice din unitatea de învățământ respectivă.

In speta, daca este reprezentant atunci poate face parte din C.A.
Este desemnată ca reprezentantul primarului in C.A
In acest caz, poate fi membru al C.A.