Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incadrarea acestor fapte
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incadrarea acestor fapte

Buna dimineata. Acum 2 zile o cunostinta mi a oferit suma de 50 ron si dorea sa cumpere marijuana. I am spus ca il ajut, insa am pastrat banii si m am dus acasa. A doua zi, m a batut cu o ranga, mi a dat cu sprei lacrimogen in ochi si mi-a furat telefonul si portofelul si mi a spart ochelarii . Am sunat la politie, l a prins, mi au restituit bunurile insa si a pastrat cei 50 de lei din ziua anterioara inainte sa le restituie, am declarat in totalitate ceea ce scrie mai sus. Intrebarea mea este in ce articol ne incadram atat eu cat si el si daca putem face inchisoare?
Pare sa fie vorba de talharie.
Eu pot pati ceva daca am plecat cu cei 50 de lei?