Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este obligatoriu sa lucrez sambata si duminica??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este obligatoriu sa lucrez sambata si duminica??

Buna ziua ma numesc marian si doresc sa va atreb...Am lucrat ca angazat comertial la flanco ritail sa.Atrebarea me ieste sunt obligat sa lucrez sambat si duminica ? an contract ami stipuleaza ca ca da se cere sa lucrez si an format inegal an serviciu sunt obligat prin lege?? daca eu an lucrat dindata de 5.11.2018 pana la data de 16.11.2018, samb ore lucrare 12 si dumin 9 ore,ieste permis acest lucru?? va rog frumos un raspuns.Eu vienri samb si dumn am avut o problema familiara m sa comunicat ca ma pus 3 zile nemotivat,ieste posibil acesta lucru?/o zi froasasa sa aveti ast rasp pe meil.ovidiu_ovidiu550@yahoo.com.
Cornel Vasile, Consilier juridic
si in continuare........."an contract ami stipuleaza ca ca da se cere sa lucrez si an format inegal".....hai sa citim pana la capat si sa nu inducem lumea in eroare!!! Am certitudinea ca noi, consultantii de pe aici suntem bine documentati si .......intelegem ce vor "necunoscatorii" si ce confuzii fac, asa incat ar fi bine sa incercam sa-i ajutam, nu-i sa-i incurcam si mai mult! Parerea mea!
MIHAELA RACOVITA, Consultant resurse umane
Nu-i incurca si nu-i induce in eroare nimeni .

Legea este clara ... art.3 C.mun.

A se cere nu este tot una cu obligatia de a lucra, iar programul de munca inegal trebuie stipulat expres in c.i.m., ceea ce nu reiese din mesajul initial ..

p.s.

Poate ar fi mai bine sa ni se posteze exact acea clauza din c.i.m...
Cornel Vasile, Consilier juridic
Reiau: ."an contract ami stipuleaza ca ca da se cere sa lucrez si an format inegal". In traducere , folosind î din i si nu din a, spune :”în contract îmi stipuleaza ca da,(lipseste virgula) se cere sa lucrez( e vorba de sambata si duminica) si in format inegal”.Mie mi se pare clar!
MIHAELA RACOVITA, Consultant resurse umane
Ma scuzati ca va contrazic..dar nu vad unde este obligatia...a lucra inegal nu inseamna ca poate lucra si sambata sau duminica...poate are inegal de luni pana vineri....deci ceea ce suneti nu pra e corect.mai bine sa ne spuna acest domn exact programul mentionat in cim si in regulamentul intern al firmei precum si graficele dupa care se lucreaza

MIHAELA RACOVITA a scris:

Reiau: ."an contract ami stipuleaza ca ca da se cere sa lucrez si an format inegal". In traducere , folosind î din i si nu din a, spune :”în contract îmi stipuleaza ca da,(lipseste virgula) se cere sa lucrez( e vorba de sambata si duminica) si in format inegal”.Mie mi se pare clar!

"Atrebarea me ieste sunt obligat sa lucrez sambat si duminica ? an contract ami stipuleaza ca ca da se cere sa lucrez"....asta spune el.....