Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

in cat timp se legalizeaza hotararea judecatoreasca de la pronuntare
Buna ziua,
Dupa 30 de zile DE LA COMUNICARE adica dupa ce va vine acasa in plic daca nu este atacata cu o cale de atac.
Comunicarea se va face dupa motivare si asta poate sa dureze ceva timp, uneori mai multe luni.
Teoretic, motivarea se face în 30 de zile, însă este un termen de recomandare și probabil va dura mult mai mult până vi se comunică.
După ce o aveți, mergeți la instanță să o legalizați ( cu o cerere de legalizare și o taxă de timbru de 5 lei per exemplar).
Dacă vi se pare că motivarea dureaza prea mult, puteți depune o cerere de urgentare.
Succes!