Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am făcut credit în UK pentru niște prieteni care ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am făcut credit în UK pentru niște prieteni care acum nu vor să mi-l mai plătească. Mă ajută niște înregistrări audio în care recunosc că împrumutul e făcut pentru ei?

Buna seara! In urma cu 2 ani am facut un imprumut la o banca din strainatate- UK, la insistentele sotului pentru niste prieteni de ai lui. Intelegerea verbala ne-a fost ca vor platii banii in anul in care i-am imprumutat. Din pacate acest lucru nu s-a intamplat. In momentul actual am ramas cu ratele retante la banca. Eu am platit lunar rata, cat timp am lucrat timp de 2 ani iar apoi fostul sot, timp de cateva luni. Oamenii pe care i-am imprumutat puneau diferite sume de bani la insistentele fostului meu sot. In urma divortului, fostul sot, expre nu vrea sa ii lase sa faca plati, iar ei se ascund in spatele lui ca au o intelegere verbala cu acesta. Am avut 2 discutii cu acestia despre plata imprumutului, in prima instanta au acceptat sa plateasca apoi s-au razgandit si au inceput sa imi spuna ca au o intelegere cu fostul sot. Eu le-am explicat ca tinand cont ca eu si fostul sot nu mai sumtem casatoriti, nu pot avea o intelegere cu el pe banii mei care i-am luat inainte de a fi casatorita. Ce am ca dovezi, extrasuri bancare si de diferite agentii de transfer Romania -UK pe numele fostului sot iar cele facute in Romania, pe nume meu. Toate aceste plati facute de ei au inceput din momentul in care am facut presiuni sa inceapa sa plateasca. Ce nu am, e un contract cu ei pe faptul ca le-am dat bani. Ce mai am sunt dovezi audio in care recunosc ca pt ei facut imprumut si ca trebuie sa plateasca.
Manuela Rășină, administrator
Intre timp sunteți responsabila pentru plata ratelor către banca. Ati acceptat o responsabilitate, ati semnat nesilita, ati știut ce faceti întrucât ati citit termenii si condițiile împrumutului, aveti un rol bine definit in circumstantele descrise si desigur ca sper sa recuperați datoriile altora către Dvs, daca acestea sunt adevărate.. Pana atunci, sper sa va țineți si Dvs promisiunea către banca, asa cum așteptați de la altii sa isi țină Promisiunile pe care vi le au facut..
pandorapearl, utilizator
Daca toate probele pot fi coroborate aveti sanse de castig.
Luati legatura cu un avocat, numai acesta va putea analiza sansele dvs de a obtine castig de cauza.

In ceea ce priveste creditul bancar nu faceti greseala de a dispare de pe firmament.
Renegociati ratele imprumutului aratand ca aveti dificultati financiare in urma divortului.
In ultima instanta, faliment personal in UK.
Stiu ce am facut si de ce sunt responsabila! Nu am nevoie sa fiu acuzata de neglijenta, inconstienta si prostie, sunt foarte constienta de ele si de faptul ca totul e pe numele meu. Am nevoie de un sfat si atata tot, sa scot lucrurile la capat intr-un mod sau altul. Daca considerati ca nu puteti da un sfat va rog sa nu scrieti deloc.

pandorapearl a scris:

Intre timp sunteți responsabila pentru plata ratelor către banca. Ati acceptat o responsabilitate, ati semnat nesilita, ati știut ce faceti întrucât ati citit termenii si condițiile împrumutului, aveti un rol bine definit in circumstantele descrise si desigur ca sper sa recuperați datoriile altora către Dvs, daca acestea sunt adevărate.. Pana atunci, sper sa va țineți si Dvs promisiunea către banca, asa cum așteptați de la altii sa isi țină Promisiunile pe care vi le au facut..

Va multumesc pt raspunsuri. Am vorbit deja cu un avocat si voi incepe demersurile legale.

Demos a scris:

Daca toate probele pot fi coroborate aveti sanse de castig.
Luati legatura cu un avocat, numai acesta va putea analiza sansele dvs de a obtine castig de cauza.

In ceea ce priveste creditul bancar nu faceti greseala de a dispare de pe firmament.
Renegociati ratele imprumutului aratand ca aveti dificultati financiare in urma divortului.
In ultima instanta, faliment personal in UK.

Cu placere si sper ca veti reusi sa iesiti cu capul sus.

Daca mai aveti nevoie de sfaturi pt rezolvarea problemelor in UK va stau la dispozitie (am avut 2 intreprinderi cu vreo 25 angajati cat am stat acolo).