Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cerere cu valoare redusa
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cerere cu valoare redusa

Buna seara , am plătit cu întîrziere o factură Cez iar dupa ce am plătit cez ul m a chemat la judecată, cerere cu valoare redusă. Ce inseamna asta?
Sunteti chemat in instanta pentru plata acelei sume de bani, in baza unei proceduri speciale numita- Procedura cu privire la cererile de valoare redusa, prevazuta de art. 1026 -1033 Cod procedura civila,
Formulati raspuns la cererea formulata de reclamant si faceti dovada platii respectivei facturi.
Cererea cu valoare redusă este o procedură ce se desfășoară cu celeritate și în principiu fără prezența părților!
Formulați întâmpinare, învederând că cererea a rămas fără obiect, anexați chitanța.
Cum se face asta
Multumesc
Mergeți la un avocat sau cautati un model de intampinare pe google.