avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cerere cu valoare redusa
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cerere cu valoare redusa

Buna seara , am plătit cu întîrziere o factură Cez iar dupa ce am plătit cez ul m a chemat la judecată, cerere cu valoare redusă. Ce inseamna asta?
Cel mai recent răspuns: Company Advising , utilizator 15:25, 2 Decembrie 2018
Sunteti chemat in instanta pentru plata acelei sume de bani, in baza unei proceduri speciale numita- Procedura cu privire la cererile de valoare redusa, prevazuta de art. 1026 -1033 Cod procedura civila,
Formulati raspuns la cererea formulata de reclamant si faceti dovada platii respectivei facturi.
Cererea cu valoare redusă este o procedură ce se desfășoară cu celeritate și în principiu fără prezența părților!
Formulați întâmpinare, învederând că cererea a rămas fără obiect, anexați chitanța.
Cum se face asta
Multumesc
Mergeți la un avocat sau cautati un model de intampinare pe google.

Alte discuții în legătură

Actiune in pretentii ncc bellabianca52 bellabianca52 Buna ziua, Pentru formularea unei actiuni in pretentii (neplata facturi cf contract) pe ce dispoitii ale codului civil pot sa intemeiez actiunea? (vezi toată discuția)
Cum dau in judecata firma de transport pentru recuperarea banilor AlexandraCionca AlexandraCionca Buna ziua, Dat fiind ca majoritatea articolelor Dvs. au fost scrise pe baza intrebarilor cititorilor, am o intrebare pentru Dumneavoastra si am rugamintea ... (vezi toată discuția)
Recuperare facturi pfa - cerere de valoare redusa sau ordonanta de plata? grandanat grandanat Buna ziua, Sotia are o problema cu angajatorul. Pe langa contractul de munca, angajatorul a obligat-o sa faca un PFA si incheie si un contract de prestari ... (vezi toată discuția)