Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mai am drepturi sau nu?!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mai am drepturi sau nu?!

La varsta de 28 ani am fost infiat de catre o matuse(acest fapt sa petrecut pe timpul comunismului).

1): Doresc sa stiu daca mai am drepturi dupa parintii naturali.

2): De la revolutie am lucrat o bucata de pamant pana azi ;cum pot face ca acest pamant sa fie trecut pe numele meu(acest pamant mi-a fost lasat de catre mama naturala sa il lucrez -insa copii fratelui meu natural doresc sa mi-l ia)?
Art. 79. - La cererea comuna a tuturor celor indreptatiti sa consimta la infiere, autoritatea tutelara poate incuviinta infierea cu toate efectele unei filiatii firesti.

De la data cand aceasta infiere isi produce efectele, infiatul devine ruda cu rudele celor care infiaza, ca un copil firesc al acestora din urma, iar drepturile si indatoririle izvorate din filiatie intre cel infiat si parintii sai firesti si rudele acestora inceteaza.

Cu alte cuvinte fata de ce spune art. precedent din lege nu mai aveti drepturi fata de bunurile parintilor naturali, si va trebui sa gasiti alta cale prin care sa dovediti dorinta expresa a mamei dvs. de a va lasa bunul respectiv si interesul dvs. in timp fata de acesta. Este dificil.

carsto a scris:

Art. 79. - La cererea comuna a tuturor celor indreptatiti sa consimta la infiere, autoritatea tutelara poate incuviinta infierea cu toate efectele unei filiatii firesti.

De la data cand aceasta infiere isi produce efectele, infiatul devine ruda cu rudele celor care infiaza, ca un copil firesc al acestora din urma, iar drepturile si indatoririle izvorate din filiatie intre cel infiat si parintii sai firesti si rudele acestora inceteaza.

Cu alte cuvinte fata de ce spune art. precedent din lege nu mai aveti drepturi fata de bunurile parintilor naturali, si va trebui sa gasiti alta cale prin care sa dovediti dorinta expresa a mamei dvs. de a va lasa bunul respectiv si interesul dvs. in timp fata de acesta. Este dificil.

Subscriu colegului meu, daca adoptia s-a facut cu efecte depline(o adopotie legala).
Va raspund punctual:
1. Daca ati fost adoptat legal de cate matusa dvs nu mai aveti nici un fel de drept de mostenire dupa paintii naturali
2. Din pacate veti pierde acel teren pe care il lucrati deoarece in cazul dvs nu puteti invoca nici macar uzucapiunea de 30 de ani.B-)
deci sa inteleg ca in cazul in care am fost infiat (este vorba de socrul meu)la varsta de 28 ani-acum are 60 ani iar de aproximativ 20 ani lucrez acel pamant nu pot face nimic?!
"Pe vremea comunistilor" adoptia legala avea doua variante:
- adoptia cu efecte depline: adoptatul devenea ruda cu adoptatorul si rudele acestuia si pierdea orice legatura de rudenie cu familia originala;
- adoptia cu efecte restranse: adoptatul devenea ruda cu adoptatorul (dar nu si cu rudele acestuia) si isi pastra relatia de rudenie legala cu familia de origine (adica putea mosteni atat pe adoptator cat si pe parintii sai naturali).
Daca adoptia la care faceti referire s-a efectuat legal, trebuie sa existe un inscris oficial in acest sens; in acel inscris este prevazut si tipul de adoptie. Daca a fost adoptie cu efecte depline, nu mai exista drept de mostenire de pe urma parintilor naturali; daca a fost adoptie cu efecte restranse, dreptul de mostenire de pe urma parintilor naturali se pastreaza.
In ceea ce priveste terenul in cauza, cui apartine el, legal, in acest moment? Adica, cine are emis titlu de proprietate? Daca mama naturala a obtinut acest titlu de proprietate in baza legilor fondului funciar (dupa revolutie), in functie de tipul de adoptie, va puteti da seama daca exista calitatea de mostenitor a adoptatului dupa parintele natural sau nu.