Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cote succesori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cote succesori

Buna ziua,a decedat sora lui tata, sotul sorei lui tata la chemat in instanta pe tata acum 4 ani intr-un proces de stabilire a cotei succesorale .Tata. a decedat anul acesta am facut declaratia de acceptare a mostenirii in locul tatalui meu.As dori sa stiu care va fii cota de masa succesorala a mea.In proces sunt : 1.sotul ; 2.fratele sorei (eu,fiu) ; 3.nepoata de frate predecedat ;4.o nepoata de frate predecedat ,care este infiata dupa moartea fratelui si care in 4 ani de zile nu a depus nici un act in instanta si nici nu a platit taxele aferente . Valoarea totala ar fii 242.000 lei a masei partajabile +Va multumesc
Dacă nepoata de la punctul 4, a fost adoptată cu efecte depline (adică pe certificatul de nastere, are alți părinți, cu alt nume), iese din calcul.
Pornind de la ideea că bunurile din masa succesorala au fost dobândite în timpul căsătoriei, jumătatea matusii dvs se va împărți astfel:
- soțul 1/2 ( adica 1/4, la care se adaugă jumătatea lui, rezultând in total 3/4)
- tatăl dvs 1/4 (adică 1/8), dvs urmând ca ulterior să dezbateti succesiunea după tatăl dvs, mostenindu-i cota prin retransmitere.
- nepotul de la fratele predecedat 1/4.
Bunurile sunt din partea parintiilor tatalui meu ,nu sunt bunuri dobandite de sora si sotul ei.

Buna ziua ,puteti va rog sa.mi spuneti exact valoare care imi va fi data mie ( tatal ) ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cotele sunt aceleași, numai ca nu sunt raportate la jumătate, ci la intreg.
Deci soțul va avea 1/2, tatăl dvs 1/4, iar celălalt nepot 1/4.
Valoarea, o calculați dvs, însă depinde si de ce ati solicitat (sulta sau o parte din bunuri) și de ce va aprecia instanța.
raluk0207, utilizator
O mica parte din bunuri ,la sugestia avocatului ,si o sulta (o suma sa acopar cheltuielile de judecata avocat plus nenumerate taxe ,rapoarte,expertize,cam toate au insemnat 5000€.Credeti ca reusesc sa mi acopar cheltuielile ?

raluk0207 a scris:

Cotele sunt aceleași, numai ca nu sunt raportate la jumătate, ci la intreg.
Deci soțul va avea 1/2, tatăl dvs 1/4, iar celălalt nepot 1/4.
Valoarea, o calculați dvs, însă depinde si de ce ati solicitat (sulta sau o parte din bunuri) și de ce va aprecia instanța.