Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Asigurarea de sanatate in neconcordanta cu platile
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Asigurarea de sanatate in neconcordanta cu platile

Buna ziua activez ca si PFA cu norma fixa de venit in cuantumul de 22.800 ron (pentru 2018). Ca urmare a modificarilor fiscale de anul acesta si avand in vedere ca nu am alte surse de venituri, observ ca desi termenul meu de plata pentru obligatiile fiscale (din declaratia unica) este 15 decembrie (pentru a beneficia de reducere) sau chiar anul viitor, asigurarea mea de sanatate a fost intrerupta. Care este solutia de a continua sa fiu asigurat la sanatate atata vreme cat nu am depasit termenul de plata al obligatiilor fiscale si asigurarea de sanatate este in sarcina ANAF?
Din acest an, nu se mai ia in consideratie data platii contributiei la sanatate pentru a fi considerat asigurat ci data depunerii declaratiei unice in care apare ca va trebui sa platiti contributia.
Deasemenea pentru asigurații sistemului de asigurări sociale de sănătate, care au obligația plății contribuției de asigurări sociale de sănătate, ANAF, după depunerea declarațiilor fiscale, are obligația de a transmite CNAS informațiile necesare în vederea acordării calității de asigurat.
Deci mergeti a finante si vedeti care e problema.