Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie fara autorizatie a unui vecin pe terenul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie fara autorizatie a unui vecin pe terenul meu

Buna ziua,

As dori sa stiu daca pentru a scoate un put de apa constuit fara nicio autorizatie pe proprietatea mea de catre un vecin trebuie sa il dau in judecata? Pot sa il scot pur si simplu iar in cazul in care face scandal sa chem politia si sa rezolva astfel problema?

Multumesc.
Daca nu va intelegeti pe cale amiabila puteti sa-i trimiteti o notificare prin posta cu confirmare de primire prin care ii solicitati sa astupe putul respectiv.
Daca nu da curs notificarii dvs. intr-un interval de timp rezonabil va trebui sa va adresati instantei de judecata. Politia si primaria nu se implica in astfel de cazuri.
Multumesc pentru informatii.