Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amenda transport public Cluj
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Amenda transport public Cluj

Salut!
Am urcat astazi in autobuz cu biletul gata sa-l validez, cand-colo cele 3 aparate de validat automat nu pareau sa fie de acord cu asta, motiv pentru care nu mi-au validat niciunul biletul. Bineinteles ca erau si compostoare manuale insa la cata tehnologie mancam in zilele noastre am uitat complet de ele si surprize surprize au aparut controlorii!
Nu am avut buletinul la mine, asa ca am mers impreuna cu domnii la niste politisti care mi-au verificat si confirmat CNP-ul.
Desi am mentionat de cele 3 aparate nefunctionale am fost informat de cele manuale si am constientizat ca nu mai am ce spune in apararea mea.
Domnii nu mi-au dat nimic sa semnez, mi-au transmis ca imi va veni acasa o foaie sau ceva.
Intrebarea mea este: la ce sa ma astept si cum ar trebui sa ma comport in continuare? Daca este vorba de o amenda. In 48h este la jumatate, nu? Eu nu sunt din Cluj dar locuiesc aici. Daca foaia intarzie si nu o pot plati la jumatate?
Primiti nu o foaie ci un proces verbal de contraventiei in .termen de 15 zile de la data primirii puteti sa contestati sau sa platiti jumatate din minimul prevazut de lege.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat