Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... evacuarea sotului din casa proprie fara sa ma coste
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

evacuarea sotului din casa proprie fara sa ma coste

sunt in divort ; locuiesc in casa dobandita de mn inainte de casatorie ,sotul nu vrea sa paraseasca domiciliul motivand ca are drept la aceasta casa ,cum pot sa ai fac evacuarea daca nu am bani

astept un raspuns multumesc Stoica Luminita
Sotul dvs nu are absolut nici un drept asupra locuintei deoarece , fiind dobandita inainte de casatorie , este bunul dvs propriu!B-)
Intrucat divortul nu este pronuntat sotul are dreptul sa stea in acea locuinta fiind domiciliul comun al sotilor. Sfatul meu este sa asteptati pronuntarea divortului. Dupa aceea puteti face inclusiv plangere penala pentru tulburare de posesie!B-)
Rabdare si SUCCES!
MIHAI GRIGORE, Avocat
In cazul in care sotul dvs manifesta o atitudine violenta asupra dvs sau va da un sentiment de insecuritate puteti pe calaea ordonantei presedintiale sa cereti instantei evacuarea acestuia. Este un proces care se judeca de urgenta.
puteti invoca evacuarea sotului , pe calea ordonantei presedintiale.
apelati la un avocat cel putin pt redactarea acestei actiuni , daca nu doriti sa fiti reprezentata in instanta.