Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM in decembrie pentru ianuarie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM in decembrie pentru ianuarie

Buna,

Avem o persoana pe care dorim sa o angajam in firma pe postul de Manager Zonal, aceasta persoana lucreaza la alta firma si nu doreste sa intre in preaviz pana nu semneaza CIM cu noi. Oferta de angajare nu are valoare juridica si de aceea solicita direct CIM. Eu lucrez cu Saga, pana la mijlocul lui ianuarie voi mai avea modificari sau desfaceri, pot inregistra un CIM de pe acum cu prima zi 14 ianuarie?
Da, se poate face o astfel de inregistrare...
Eu vroiam sa ii intocmesc contractul dar numarul de contract sa il adaug cu cateva zile inainte de prima zi, este ok? e valabil si asa?
Nu cunosc programul SAGA, dar programul REVISAL nu permite inregistrarea unui c.i.m. fara numar.

Nu exista niciun impediment daca ii dati numarul de acum , cu data de incepere din 2019 ...am intalnit o situatie asemanatoare la o societate de telefonie mobila - au incheiat un c.i.m. cu 4 luni de zile inainte de data inceperii activitatii pe care l-au inregistrat la ITM.