avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este posibil să faci angajare cu un an în urmă?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este posibil să faci angajare cu un an în urmă?

Este posibil, ca și angajator, să angajezi o persoană cu un an în urmă sau cu câteva luni în urmă?
De ex: Să presupunem că eu sunt angajatorul și azi angajez o persoană la firma mea. Suntem în data de 04.12.2018 dar eu vreau să o angajez din data de 04.12.2017. Repet, noi suntem in 2018, iar eu vreau să îi fac acte de angajare din 2017. Se poate?
Ultima modificare: Marți, 4 Decembrie 2018
Anonimul_anonim2018, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:32, 5 Decembrie 2018
Este posibil, sub riscul primirii unor sanctiuni contraventionale daca se va constata asa ceva.
Bună! Vă mulțumesc pentru răspuns!
Această sancțiune poate fi mare? Aproximativ, cam cât ar fi sancțiunea pentru 3 luni din urmă.

Cornel Vasile a scris:

Este posibil, sub riscul primirii unor sanctiuni contraventionale daca se va constata asa ceva.

Sanctiunea nu se da pentru o anumita durata de timp ... va redau mai jos din HG 905/2017:

Art. 8.
(1) Constituie contravenție netransmiterea datelor prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. a) - i) cel târziu în ziua anterioară începerii activității de către fiecare persoană care urmează să se afle într-un raport de muncă cu angajatorul în baza unui contract individual de muncă și se sancționează conform art. 260 alin. (1) lit. e1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare. Reviste (1)

(2) Constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 5.000 lei la 8.000 lei următoarele fapte:
a) transmiterea datelor în registru cu elementele contractului individual de muncă, pentru care există dovada executării acestuia, respectiv prestarea muncii și plata salariului, cu încălcarea termenului prevăzut la art. 4 alin. (1) lit. a); Reviste (1)
......
c) netransmiterea datelor prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. j) -k), în termenele prevăzute la art. 4 alin. (1) lit. b);
.....
(6) Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor angajatorilor se fac de către inspectorii de muncă.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Decembrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, daca am încheiat un contract de munca si nu l-am ... larisaflory larisaflory Bună ziua, daca am încheiat un contract de munca si nu l-am transmis la revisal tot in aceiasi zi ce sancțiuni contravenționale primesc,am avut control ... (vezi toată discuția)
Aplicare sanctiune contraventionala pentru transmitere in revisal contract de munca din 2017 cristina_b cristina_b Daca o unitate a transmis un contract de munca cu data inceperii activitatii 01.11.2017 cu intarziere in REVISAL, adica la data de 10.11.2017, sanctiunea ... (vezi toată discuția)
Corectie art. incetare cim AndradaCristu AndradaCristu Buna ziua, o lamurire va rog: daca un CIM a fost incetat in baza uni articol gresit si anume, in loc de art. 81 alin. (1) a fost trecut art. 55 lit. b. (au ... (vezi toată discuția)