Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este posibil să faci angajare cu un an în urmă?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este posibil să faci angajare cu un an în urmă?

Este posibil, ca și angajator, să angajezi o persoană cu un an în urmă sau cu câteva luni în urmă?
De ex: Să presupunem că eu sunt angajatorul și azi angajez o persoană la firma mea. Suntem în data de 04.12.2018 dar eu vreau să o angajez din data de 04.12.2017. Repet, noi suntem in 2018, iar eu vreau să îi fac acte de angajare din 2017. Se poate?
Anonimul_anonim2018, utilizator
Este posibil, sub riscul primirii unor sanctiuni contraventionale daca se va constata asa ceva.
Bună! Vă mulțumesc pentru răspuns!
Această sancțiune poate fi mare? Aproximativ, cam cât ar fi sancțiunea pentru 3 luni din urmă.

Cornel Vasile a scris:

Este posibil, sub riscul primirii unor sanctiuni contraventionale daca se va constata asa ceva.

Sanctiunea nu se da pentru o anumita durata de timp ... va redau mai jos din HG 905/2017:

Art. 8.
(1) Constituie contravenție netransmiterea datelor prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. a) - i) cel târziu în ziua anterioară începerii activității de către fiecare persoană care urmează să se afle într-un raport de muncă cu angajatorul în baza unui contract individual de muncă și se sancționează conform art. 260 alin. (1) lit. e1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare. Reviste (1)

(2) Constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 5.000 lei la 8.000 lei următoarele fapte:
a) transmiterea datelor în registru cu elementele contractului individual de muncă, pentru care există dovada executării acestuia, respectiv prestarea muncii și plata salariului, cu încălcarea termenului prevăzut la art. 4 alin. (1) lit. a); Reviste (1)
......
c) netransmiterea datelor prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. j) -k), în termenele prevăzute la art. 4 alin. (1) lit. b);
.....
(6) Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor angajatorilor se fac de către inspectorii de muncă.
Cornel Vasile, Consilier juridic