avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1011 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buletin in localitate diferita
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buletin in localitate diferita

Buna ziua,

In curand imi va expira buletinul, iar avand in vedere ca nu mai locuiesc in orasul natal as dori sa imi schimb adresa de domiciul.
Cu proprietarul la care locuiesc acum am un contract de comodat.
Care ar fi pasii pentru a schimba adresa de domiciliu in noul buletin ?

Multumesc,
Mircea
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 19:23, 15 Decembrie 2018
Buna ziua,
Mergeti cu actele normale la SPCLEP local si cu proprietarul de drept al locuintei, acesta sa aiba actul de proprietate in copie si original si C.I.-ul sau copie si original.
Va veti face C.I-ul la acea sta adresa prin simpla semnatura a proprietarului de drept pe un formular.
Restul actelor:
- Certificat de nastere, copie si original,
- Certificat de casatorie (daca e cazul) copie si original
- Sentinta de divort (daca e cazul) copie si original,
- C.I- ul vechi.
Multumesc pentru informatii!
In cazul contractului de comodat nu este necesara prezenta proprietarului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare carte de identitate dupa divort,dar fara partaj inca constan constan Buna ziua! Dupa ce hotararea de divort este definitiva si irevocabila pot schimba cartea de identitate careia i-a expirat termenul de valabilitate la ... (vezi toată discuția)
Schimbare carte identitate velu58 velu58 Buna ziua! ce acte imi sunt necesare pentru schimbarea cartii de identitate si ce forma trebuie sa aleg (luare in spatiu),avand in vedere urmatoarea ... (vezi toată discuția)
Luarea in spatiu Crina pop Crina pop Stau in concubinaj cu cineva si doresc sa imi fac buletin pe adresa lui s e poate fara a fi casatoriti?mai precis mama sa e proprietara si ar vrea sa ma i a in ... (vezi toată discuția)