Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buletin in localitate diferita
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buletin in localitate diferita

Buna ziua,

In curand imi va expira buletinul, iar avand in vedere ca nu mai locuiesc in orasul natal as dori sa imi schimb adresa de domiciul.
Cu proprietarul la care locuiesc acum am un contract de comodat.
Care ar fi pasii pentru a schimba adresa de domiciliu in noul buletin ?

Multumesc,
Mircea
Buna ziua,
Mergeti cu actele normale la SPCLEP local si cu proprietarul de drept al locuintei, acesta sa aiba actul de proprietate in copie si original si C.I.-ul sau copie si original.
Va veti face C.I-ul la acea sta adresa prin simpla semnatura a proprietarului de drept pe un formular.
Restul actelor:
- Certificat de nastere, copie si original,
- Certificat de casatorie (daca e cazul) copie si original
- Sentinta de divort (daca e cazul) copie si original,
- C.I- ul vechi.
Multumesc pentru informatii!
In cazul contractului de comodat nu este necesara prezenta proprietarului.